ZIP otvorio prijave za nove startup projekte
- 5. veljače 2013.
- #BackWay — #BeeOne GmbH — #Branimir Šloser — #CRANE — #ERSTE Finnovation Hackathon — #Fieldpod — #Indoor Vision — #Mario Brkić — #mash.me — #Mihovil Barančić — #nutrioCode — #Publiconn — #Saša Cvetojević — #Šminkerica — #startup — #Sveučilište u Zagrebu — #Zagrebački Inkubator Poduzetništva — #ZIP
Na početku konferencije Mihovil Barančić, predsjednik udruge hrvatskih poslovnih anđela CRANE i suosnivač ZIP-a, objavio je da će ZIP do kraja veljače zaprimati prijave novih projekata. “Prvi startupi koji su ušli početkom studenog 2012. godine prošli su kroz tri mjeseca predinkubacije, i došlo je vrijeme da se ocijeni njihov rad. Preliminarno možemo reći da smo zadovoljni s većinom projekata – svi su ostvarili napredak u softverskom razvoju, a mnogi se primiču i fazi osnivanja poduzeća, tako da većini produžujemo članstvo u ZIP-u za još tri mjeseca. Uz njih imamo dovoljno mjesta za još pet ili šest novih projekata, stoga ponovo otvaramo prijave za ZIP-ov predinkubacijski program u želji da podržimo nove poduzetničke snage.” Kriteriji selekcije i postupak prijave dostupni su zainteresiranim pokretačima startup projekata na službenim ZIP-ovim web stranicama.
Saša Cvetojević, najaktivniji hrvatski anđeo investitor i još jedan od osnivača ZIP-a, izdvojio je neke od prvih primljenih projekata i dao konkretnije informacije o njihovom statusu: “BackWay i Fieldpod uspješno rade na razvoju i proširenju funkcionalnosti usprkos studentskim obavezama timova. Projekt Indoor Vision privremeno je obustavljen zbog tehničkih razloga, međutim njegovi pokretači uvijek će biti dobrodošli u ZIP-u i ostaju dijelom naše mreže. Osnivači startupa mash.me polako ali sigurno se primiču lansiranju, dok je projekt nutrioCode pivotirao i u daljnjem razvoju planira primijeniti B2C i B2B koncepciju. Portal Šminkerica i dalje uspješno održava visoku posjećenost, a posebno nas raduje snažan početak projekta Publiconn, od kojeg imamo velika očekivanja i u budućnosti.”
Branimir Šloser, jedan od pokretača startupa Publiconn, ispričao je kako su u dva tjedna došli do brojke od 1200 korisnika iz čak 29 zemalja, među kojima su i neke velike i poznate tvrtke iz Hrvatske, banke, županije i gradovi kao i poznate udruge civilnog društva iz cijele regije. Spomenuo je i kako se trenutno na Publiconnu nalazi preko 150 otvorenih natječaja za cijeli svijet, te kako se njihova ukupna vrijednosti mjeri u milijunima eura. Također je najavio planove širenja na regiju i zemlje članice EU. U svom izlaganju Branimir se osvrnuo i na zadnja tri mjeseca razvoja koje su on i njegov tim proveli u ZIP-u, objasnivši kako su im sam prostor i uvjeti za rad u ZIP-u jako pomogli da završe razvoj mreže, koji je trajao oko dvije godine.
Isto tako je istaknuo kako su puno toga u ta tri mjeseca naučili od mentora ZIP-a te kako su mijenjali neke stvari tokom razvoja sukladno njihovim sugestijama. Na kraju je pozvao sve startupe u Hrvatskoj da se prijave za ulazak u program ZIP-a, naglasivši kako je to nešto najbolje što se nudi u Hrvatskoj i regiji kao pomoć startupima.
U sklopu današnje konferencije Mario Brkić iz BeeOne GmbH najavio je i ERSTE Finnovation Hackathon.
ERSTE vrlo ozbiljno i intenzivno radi na poticanju inovacija u svojoj matičnoj djelatnosti, stoga je u Austriji osnovano zasebno poduzeće BeeOne GmbH čija je zadaća isključivo to – istraživanje digitalnih inovacija u financijskoj industriji. Jedan od ustaljenih načina rada im je organizacija hackathona, natjecanja za najvještije programere koji imaju za zadatak u roku od jednog dana razviti prototip softverskog riješenja za mobilne i/ili web platforme koje na inovativan način rješava stvarne probleme korisnika bankarskih i financijskih usluga.
Potaknuti uzletom hrvatske stratup scene posljednjih mjeseci, ERSTE i austrijsko BeeOne su idući hackathon odlučili organizirati u Zagrebu od 9. do 10. ožujka u prostoru Zagrebačkog Inkubatora Poduzetništva, s kojim imaju sklopljeno strateško partnerstvo. Natjecateljima su ponuđena tri problema koja trebaju riješiti, a kada odaberu problem i osmisle koncept ekipa ima 24 sata da isprogramira aplikaciju i tri minute za prezentaciju.
Jedno od pravila hackathona je maksimalna veličina tima od četiri člana, a osim same činjenice da će trajati preko 24 sata neprekidno, ono što će ovo natjecanje zasigurno učiniti vrlo atraktivnim je i bogat nagradni fond – svaki član pobjedničkog tima osvojit će 1337 eura.
Detaljnije informacije u vezi ERSTE Finnovation Hackathona uskoro će biti objavljene na službenim web stranicama Zagrebačkog Inkubatora Poduzetništva, gdje će se moći pratiti i redovne obavijesti.