TOP 5: Nosiva tehnologija

Ono o čemu smo nekada mogli samo čitati u SF romanima ili vidjeti na filmu polako postaje stvarnost: potrošačka tehnologija razvija se u smjeru da postaje sveprisutna, gotovo neprimjetna i – nosiva! Računalni čipovi postaju tako dio odjeće, a naočale omogućuju doživljaj proširene stvarnosti, dok se satovi pretvaraju u minijaturne kompjutore.

“Nosiva tehnologija” sasvim je sigurno trend bliske budućnosti koji će promijeniti svakodnevni život kao što su to, ne tako davno, učinili pametni telefoni i društvene mreže. Okus sutrašnjice mogu si već priuštiti geekovi malo dubljega džepa ili osjetiti oni koji posjećuju svjetske tehnološke sajmove, a kako biste bili u tijeku, izdvajamo nekoliko primjera nosive tehnologije koje biste uskoro mogli svakodnevno viđati na ulicama ili sami koristiti.

5. Pametna šminka
Zamislite umjetne trepavice koje vam doslovno treptajem oka omogućuju mijenjanje TV programa ili paljenje svjetla! A što kažete na nokte s RFID čipom koji otključavaju elektronička vrata? Upravo na takvim projektima radi brazilska računalna stručnjakinja Katia Vega, koja pokušava ugraditi mikrotehnologiju u svakodnevne kozmetičke dodatke. Svoje koncepte, ideje i prototipove Vega je objedinila pod nazivom Beauty Technology, a svoj rad i postignuća redovito predstavlja i na vrlo zanimljivoj stranici na Facebooku.

4. Pametan nakit
Narukvice, ogrlice i prsteni više neće biti ”glupi” komadi metala ili plastike čija je jedina svrha modni izričaj. Projekt NFC Ring nedavno je uspješno prikupio sredstva putem Kickstartera za razvoj prstena koji s pomoću NFC tehnologije omogućuje upravljanje mobitelom ili otključavanje elektroničke brave. Sličan uređaj, Smarty Ring, ima pak mali zaslon na kojemu korisnik može vidjeti obavijesti o propuštenim pozivima, pristiglim SMS-ovima ili statusima na društvenim mrežama. Na istom principu radi i LG-jeva narukvica Smart Activity Tracker, koja ide i korak dalje s ugrađenim GPS-om i tlakomjerom.

3. Pametni satovi
Samsung je ove jeseni već započeo tržišnu utrku sa svojim pametnim satom Galaxy Gear, koji je svojevrsni produžetak pametnog telefona Galaxy Note 3, odnosno tableta Galaxy 10.1. Premda je Samsungov uređaj mnoge poprilično razočarao (očekivala se manja zavisnost o mobitelu, veći ekran i više memorije), pametni su satovi u posljednje vrijeme postali vruća tema među ljubiteljima tehnologije. Svoj pametni sat u međuvremenu je predstavio i Sony, ali svi zapravo čekaju što će na tom polju napraviti Apple, o čijem se iWatchu već (pre)dugo spekulira.

2. Pametne naočale
Google Glass vjerojatno je gadget o kojemu se najviše govorilo u posljednjih godinu dana premda još uvijek nije dostupan u slobodnoj prodaji (doduše, već se može naći na eBayu). Podsjetimo, Googleove pametne naočale imaju minijaturni ekran i kameru ugrađenu u okvir, a spajaju se bežično s pametnim telefonom te korisniku omogućuju ”konzumiranje” informacija u vidnom polju, ali i fotografiranje te snimanje videozapisa. Premda sve to na prvi pogled djeluje futuristički i cool, pitanje je kako će Googleove naočale prihvatiti široke mase i hoće li ih ljudi uopće htjeti koristiti u javnosti, pogotovo jer za sobom povlače mnoge nejasnoće oko sigurnosti i privatnosti. Međutim, ako dožive uspjeh, to znači samo jedno: sljedeći korak su – pametne leće.

1. Pametna obuća i odjeća.
Razvojem tehnologije obuća i odjeća dobivaju jednu sasvim novu svrhu. Već postoji niz projekata, poput RunSafera, kojima je cilj ”opametiti” tenisice tako da one s pomoću senzora, bežične tehnologije i mobilnih aplikacija prate tehniku trčanja ili način hoda te sportašima daju važne informacije koje im mogu pomoći da poboljšaju i prilagode svoj način treninga.

Nike je već u suradnji s Appleom povezao svoje tenisice s iPodom, dok su Google i Adidas eksperimentirali s obućom koja “govori”. Microsoft, pak, pokušava razviti pametne grudnjake koji registriraju emocionalno i tjelesno stanje, a sličan projekt pokrenuo je i startup Senzoree, čije majice svijetle u različitim bojama, ovisno o tome kako se njihov vlasnik osjeća.

Sve to samo je djelić raznih trenutačnih koncepata i predviđanja. U budućnosti će odjeća biti puna skrivenih tehnoloških dodataka koji će nadzirati zdravstveno stanje našega tijela, pratiti što jedemo, povezivati se s ostalim gadgetima, prilagođavati toplinu ovisno vremenskim uvjetima, mijenjati boje i uzorke, pa čak i upozoravati na viruse i zagađenje na ulicama.


Propustili ste