Marketinške kampanje na YouTubeu

Nakon Googlea, najpopularnija internetska tražilica je YouTube, servis za razmjenu videosadržaja na kojemu viđamo sve više domaćih marketinških kampanja, no još uvijek nedovoljno

Ako se netko pita zašto je YouTube toliko značajan, dovoljno je pogledati podatke koji govore o njegovoj gledanosti. U svibnju 2010. objavljeno je kako je YouTube svoju publiku posluživao s više od 2 milijuna videozapisa dnevno, što je u SAD-u opisano kao ‘gotovo dvostruko više publike nego što u prime timeu sve tri glavne televizijske kuće u SAD-u imaju zajedno’. U svibnju 2011. YouTube je priopćio da njihova stranica bilježi više od tri milijarde posjeta dnevno, a u siječnju 2012. godine priopćeno je kako je ta brojka porasla na četiri milijarde po danu.

Svakoga dana korisnici Facebooka pogledaju videozapise u trajanju od 500 godina, a više od 700 videozapisa s YouTubea dijeli se na Twitteru svake minute. S druge strane, 100 milijuna korisnika svakoga tjedna poduzima društvene radnje na YouTubeu, bilo da označavaju sa “sviđa mi se”, dijele ili komentiraju. I još malo zabavnih statistika: 800 milijuna korisnika posjeti YouTube barem jednom mjesečno, a dnevno se na njemu prikazuje više od 4 milijarde videozapisa. Zbog te silne popularnosti, nije nimalo čudno da su i oglašivači pohitali obratiti se publici i na ovome kanalu, na manje ili više spektakularan način.

U spektakularnije svakako spada Red Bull i skok Felixa Baumgartnera s ”ruba svemira”, koji je bio najgledaniji prijenos svih vremena, a ujedno i odličan marketinški potez za Red Bull. YouTube kanali Red Bulla pregledani su više od 300 milijuna puta od 2007. godine, otkada se taj brend aktivno predstavlja na YouTubeu. Ima tri kanala, a jedan od njih je i sportski kanal koji je trenutačno među pet najpopularnijih kanala. Zato ne čudi činjenica što je Felixov skok možda još jedan mali skok za Red Bull, ali je zapravo Red Bull Stratos veliki skok za marketing jer je stvorio možda najuspješniju marketinšku kampanju svih vremena. Naime, više od 8 milijuna ljudi diljem svijeta gledalo je prijenos uživo na YouTubeu kada je 14. listopada 2012. godine Baumgartner probio zvučni zid skočivši s visine od 39 kilometara. U isto vrijeme Red Bull je praćenjem tog pothvata srušio tradicionalne prepreke marketinga, sponzorstva i društvenih mreža, ujedinivši ih kako bi energetsko piće ne samo oglašavao nego i stvorio svjetsku zajednicu koja će pričati o njemu, dijeliti njegov sadržaj na društvenim mrežama i ojačati stav kako je Red Bull ne samo proizvod nego i doživljaj. To je uistinu vrlo dobar marketinški i odličan poslovni potez, koji je kompaniji zasigurno donio desetke milijuna dolara.

Drugi primjer također zapažene kampanje na YouTubeu je Samsungova promocija mobilnoga uređaja Samsung Galaxy S III u videu The Next Big Thing is Already Here. Zanimljivo je kako je Samsung ovim videom imao težak zadatak ne samo privući nove korisnike, već se i suprotstaviti prevlasti iPhonea na tržištu pametnih telefona. A da bi se suprotstavio modelu Appleova pametnoga telefona, Samsung je u kampanji uz sarkastičan ton pokušao poraziti iPhone, navodeći kako su njegovi fanovi izigrani lažnim obećanjima čekali u dugim redovima novi model telefona koji nije dovoljno dobar kao Samsung Galaxy III.

Kada je riječ o nacionalnim kampanjama, odnosno onima kojima nije cilj globalno tržište, odličan primjer je promotivni video za belgijski televizijski kanal TNT. Video pod nazivom A dramatic surprise on a quiet square na YouTubeu je prikupio više od 40 milijuna pregleda. U videu je predstavljeno crveno dugme na glavnome gradskom trgu, uz očekivanja da će ga neki slučajni prolaznik pritisnuti i izazvati dramu. U nastavku spota to se i dogodilo.

Istodobno, u Hrvatskoj još uvijek nisu iskorištene prednosti videomarketinga pa se gotovo ne mogu pronaći uspješne kampanje na YouTubeu. Unatoč prednostima YouTubea i popularnosti koje donose videosadržaji, hrvatske tvrtke ne ulažu dovoljno u promociju na svojim kanalima. Kreativnih videomaterijala na YouTubeu gotovo da i nema, a ako postoje, uglavnom je riječ o reklamnim spotovima. Osim toga, mnoge velike tvrtke u Hrvatskoj još uvijek nemaju svoj YouTube kanal.

Jedna od tvrtki koja ima svoj kanal i velik broj videozapisa je Ožujsko pivo. Njihovi reklamni spotovi vrlo su popularni, pa su izuzetno gledani i na njihovu kanalu Ožujsko TV. Humoristični spotovi sa simpatičnim glumcima dokazuju kako je potrebno ne samo reklamirati proizvod, već i zabaviti kupce te stvoriti pozitivnu sliku o brendu. YouTube je pravo mjesto za to, a kada se sasvim neobične životne situacije i prirodne pojave na smiješan način iskoriste u svrhu povezivanja s kupcima, nastaje uspješna kampanja.

Kompanije su ipak postale svjesne kako je koristan potez u videozapisima imati dobru glazbenu podlogu, jer će ona privući brojniju publiku. Štoviše, nekada je upravo glazba ta koja vodi korisnike YouTubea do određenog videomaterijala, što povećava doseg poruke koja se htjela odaslati. Dakle, glazba postaje sredstvo kojim se dolazi do cilja. To bi na YouTubeu i trebalo biti logično jer su najgledaniji videozapisi upravo glazbeni spotovi, poput Gangnam Stylea koji je prikupio više od milijardu pregleda. Zbog glazbe su rado gledani i reklamni spotovi na hrvatskome kanalu telekomunikacijske tvrtke Vip. Korisnici YouTubea često u komentarima ispod Vipovih reklamnih spotova pokušavaju doznati o kojem izvođaču ili pjesmi je riječ. Možda su samo iz tog razloga došli na Vipov kanal, ali su na koncu ondje ostali i poslušali poruku te telekomunikacijske tvrtke.

Najnoviji hrvatski primjer videokampanje je promocija novog dnevnog lista 21. stoljeće. U promotivnom videu iskorištena je postojeća glazba i ples popularnoga hita Gangnam Style. Video se na YouTubeu pojavio uoči izlaska prvoga broja, a uz igru riječima i svima poznati ritam, na simpatičan način predstavio je novi i drugačiji list. Također, video je zasigurno ispunio svoj cilj, a to je dijeljenje samoga videa na društvenim mrežama kao odlična najava prodaje prvoga broja na kioscima.

Kako bismo još jednom potvrdili da YouTube želi postati središnje mjesto svih zbivanja, dovoljno je pogledati novi dizajn koji je bio najavljen i na njihovu blogu. U novoj verziji, kanali na koje smo se pretplatili nalaze se u središtu ekrana s najnovijim sadržajima. S druge strane, nude nam se kanali koje bismo možda htjeli pratiti, ovisno o navikama ili onome što prate naši prijatelji. Ovakav dizajn bit će nit vodilja i na svim mobilnim uređajima, televizijskim ekranima i Playstationu.

Ovaj pregled ostavlja dojam jednostavnosti, a zanimljivo je kako je video smješten u središte dok su ispod njega podaci o nazivu, povezani sadržaji, pretplata i ostalo. Playlista je sada s desne strane, a kako smatraju dizajneri, to bi moglo navesti publiku da više vremena provede uz neku listu, odnosno na stranici određenoga brenda.

Sve nam govori kako je videooglašavanje na YouTubeu postalo ne samo stvar uspjeha, nego i potreba. Naravno, ako je riječ o ozbiljnoj tvrtki ili instituciji, plaćeno oglašavanje odličan je izbor jer nudi mogućnost kupnje boljih pozicija kako bi se ostvarili bolji doseg i vidljivost.

cta-planb-3


Propustili ste