Top 10 domaćih SF naslova

Domaći SF romani i priče koje morate pročitati! Dobar dio njih nagrađen je nagradom SFERA.

Donosimo izbor 10 domaćih SF romana i priča koje morate pročitati!

 

10. Zagreb  2094

Početkom devedesetih, kad se rodila ideja o SFeraKonskim zbirkama, u kojima bi bila pružena prilika domaćim autorima da pišu i objavljuju SF, pokrenuto je i pitanje zašto domaći autori pišu priče smještene uglavnom u SAD i s likovima stranih imena. Tako je nastala zbirka Zagreb 2004, čije se priče događaju u Zagrebu dotične godine, a slijedile su je zbirke Zagreb 2014 i Zagreb 2094. U međuvremenu su domaći autori, ali i publika, prihvatili istinski domaći SF, a SFeraKonske zbirke idu dalje…

9. Branko Belan: Utov dnevnik

Branko Belan bio je hrvatski filmski redatelj, teoretičar filma, filmski i televizijski kritičar i jedan od prvih autora znanstvene fantastike u Hrvatskoj, čiji je roman Utov dnevnik iz 1982. dobio jednu od prvih nagrada SFERA za najbolji roman. Osim ovog romana objavio je i niz novela u domaćem SF časopisu Sirius, a dobitnik je mnogih književnih i filmskih nagrada. Splitski klub ljubitelja SF-a nosi Belanovo ime.

8. Dalibor Perković: Banijska praskozorja

Kratki roman, originalno objavljen u SFeraKonskoj zbirci Krhotine svjetova, a potom u autorskoj zbirci Preko rijeke, mnogi smatraju jednom od najboljih priča o Domovinskom ratu. Dva mladića, nekoć dobri prijatelji, nalaze se na suprotnim zaraćenim stranama, ali ih snažno veže jedan događaj iz prošlosti – njih dvojica su, naime, svjedočili padu NLO-a. Dirljiva priča puna emocija od autora koji inače zazire od takvog pisanja.

7. Tatjana Jambrišak: Priče o Uni Razum

Cijeli ciklus priča o detektivki-vidovnjakinji Uni Razum objavljen je u Tatjaninoj autorskoj zbirci Duh novog svijeta. Una živi u budućem Zagrebu, u rastrganoj zemlji u kojoj gotovo da nema muškaraca i kojom upravljaju žene. Muškarci se ili skrivaju ili su izbjegli, a žene se snalaze kako znaju i umiju i dobro čuvaju ono malo muških primjeraka koji se skiću uokolo. Naslovna priča, Duh novog svijeta, kojom počinje ciklus, dobila je nagradu SFERA 1996. godine.

6. Veselin Gatalo: Geto

Priča o tri naroda koji se ni nakon mnogo proteklih godina ne uspijevaju pomiriti. U velikom rezervatu izoliranom od ostatka svijeta ogromnim zidom, živi ljudski otpad iz cijelog svijeta, a Kockasti, Orlasti i Mjesečasti – u vječnom su sukobu za prevlast. Glavni lik Vuk, zajedno sa svojom kujicom Čikom, pokušava spasiti Novinara koji je zabio svoj nos gdje mu nije mjesto. Autor je izvrsni mostarski pisac Veselin Gatalo, a roman je 2007. dobio nagradu SFERA.

5. Predrag Raos: Nul Effort

Ovaj poznati hrvatski književnik i prevoditelj napisao je nekoliko SF romana, između ostalih Brodolom kod Thule, Mnogo vike nizašto ili Vertikala, te napisao brojne priče i osvojio brojne nagrade. Nul effort često se proglašava njegovim najboljim ostvarenjem u žanru znanstvene fantastike, a ističe se izvanredno organiziranom fabulom i standardno dobrim literarnim stilom. Godine 1991. ovaj je roman nagrađen nagradom SFERA.

4. Goran Konvični: Jeftine riječi

Autorska zbirka uglavnom zagrebocentričnih priča zanimljivog domaćeg autora osebujnog stila i divlje mašte, koja možda nije za svačiji ukus, ali je zato obavezno štivo svakom ljubitelju SF-a. Najbolje su priče Pet minuta do budućnosti (nagrađena SFEROM 1998.), Jeftine riječi i Jeftina ljudskost, dok je Prostora dosta, i vremena – po skromnom mišljenju sastavljača ovih top lista, jedna od najboljih priča u cjelokupnom svjetskom SF-u.

3. Ivan Gavran: Sablja

Po mnogima jedan od ponajboljih domaćih SF romana u zadnjih nekoliko godina, dobitnik nagrade SFERA 2004. godine. Pri opisu se koriste izrazi poput military SF, tehno-triler ili space opera, a moglo bi ga se opisati i kao alternativnu povijest Zemlje, budući da se radnja odvija u 2001. godini, kad su stanovnici Zemlje istrijebljeni, a glavni junak, pilot lovca mlažnjaka Gordan Tomašević, ostaje posljednji od svoje vrste koji pokušava obraniti dostojanstvo Zemlje, progonjen još uvijek živim sjećanjima na rat u BiH i Hrvatskoj.

2. Darko Macan: Koža boje masline

Kratki roman najvećeg imena hrvatskog (ali i svjetskog) stripa i domaće znanstvene fantastike, prvotno objavljen u SFeraKonskoj zbirci Dvije tisuće šarenih aliena, a potom u zbirci priča Teksas Kid (i još neka moja braća). Roman govori o dekadentnom budućem društvu Zemlje kojoj prijeti izvanzemaljska urota. Koža boje masline dobila je 2001. godine nagradu SFERA za najbolji roman.

1. Ad Astra – Antologija hrvatske znanstveno fantastične novele 1976.-2006.

Monumentalni projekt koji govori o trideset godina hrvatske znanstvene fantastike i donosi najbolje autore i priče napisane u tom razdoblju. Obuhvaća zlatno doba hrvatske znanstvene fantastike iz vremena Siriusa, “revival” iz doba Future i početaka objavljivanja SFeraKonskih zbirki priča, te trenutačno stanje na domaćoj SF sceni.


Propustili ste