Batman – antijunak interneta
- 20. svibnja 2014.
- #ain't it cool news — #batflec — #batman — #Ben Affleck — #christopher nolan — #Hollywood — #Internet — #Keanu Reeves — #Meme — #tužni batman — #tužni keanu
Ako redovito posjećujete Mashable, Reddit ili Buzzfed, vjerojatno vam ovih dana nije promakla nova viralna senzacija – ''tužni Batman''. Sve je počelo kada je redatelj Zack Snyder na Twitteru objavio prvu fotografiju Bena Afflecka u kostimu čovjeka šišmiša koja je snimljena na setu budućeg filma Batman protiv Supermana, čija je premijera zakazana za 2016. godinu.
Piše
Tomislav Hrastovčak
Kako ”Batfleck” na fotografiji djeluje prenaglašeno tmurno i pokunjeno, veseloj internetskoj zajednici nije trebalo dugo da se primi posla i preplavi društvene servise brojnim parodijskim fotografijama i montažama. Doduše, svima kojima je poznat nekadašnji viralni hit ”tužni Keanu” (Reeves, naravno) jasno je da ”tužni Batman” nije pretjerano originalan meme, ali je sasvim u skladu s dugom tradicijom internetskog ”ludila” koje redovito prati filmske ekranizacije čovjeka šišmiša, pri čemu su šaljive sličice tek dio priče.
Sve je počelo još u vrijeme dok je internet bio mlad, točnije u ljeto 1997. godine, kada su se za naklonost kinopublike borili, s više ili manje uspjeha, mnogi skupi spektakli kao što su Jurski park 2: Izgubljeni svijet, Ljudi u crnom, Con Air, Kontakt, Peti element… Među njima je također bio Batman i Robin, četvrta visokobudžetna ekranizacija slavnoga strip-junaka, po drugi put u režiji Joela Schumachera, koji je dvije godine ranije preuzeo serijal od dežurnoga mračnjaka Tima Burtona.
S obzirom na to da je prethodni film u franšizi, Batman zauvijek, ostvario komercijalni uspjeh, producenti su dali Schumacheru više od 100 milijuna dolara budžeta na raspolaganje. Svi su vjerojatno očekivali siguran hit, možda čak i najveći te sezone. Jer s Batmanom se ne može promašiti, pogotovo ako ga glumi George Clooney, zar ne? Međutim, udarac je došao iz sasvim neočekivanog smjera.
Uoči premijere filma, internetom, koji je tada uistinu bio ”novi medij”, počele su kružiti iznimno loše reakcije s probnih projekcija, a njihovo glavno izvorište bila je mlada web-stranica Ain’t It Cool News, koju je pokrenuo osebujni filmski znalac Harry Knowles. Zahvaljujući neortodoksnim recenzijama i širenju insajderskih informacija iz Hollywooda Knowles je već onda imao status svojevrsne kultne figure u maloj, ali aktivnoj online zajednici filmofila.
Loš glas o Schumacherovu filmu u konačnici se proširio i izvan virtualnih krugova, a prve kritike u tradicionalnim medijima samo su potvrdile ono o čemu je internet cijelo vrijeme brujao: novi Batman je katastrofalan! Knowles je pak u svojoj recenziji oštro iskritizirao Schumachera i nazvao njegov uradak travestijom, a nimalo blagonaklon nije bio ni prema glumačkim izvedbama Arnolda Schwarzeneggera i Ume Thurman u ulogama glavnih negativaca. Zanimljivo, Clooneya je istaknuo kao od jednu od rijetkih svijetlih točaka u filmu.
Naravno, Schumacher se pokušao obraniti, prozivajući internetske medije zbog širenja glasina i tračeva, ali bilo je očito da njegovu filmsku paradu kiča više ne može spasiti nikakva PR mašinerija. Batman i Robin na kraju je na matičnom tržištu zaradio razočaravajućih stotinjak milijuna dolara (dakle, otprilike koliko je i stajao), dok je Harry Knowles odjednom postao vrlo zanimljiv medijima i široj javnosti, a holivudski su studiji pak počeli ozbiljnije osluškivati glas interneta i filmskih fanova.
Krah Schumacherova filma ostavio je gorak okus u Hollywoodu i činilo se kako je franšiza o Batmanu pokopana do daljnjega. Međutim, uspješna ekranizacija Marvelovih X-Mena (2000.) najavila je novo doba za strip-junake na velikom platnu, i to se nije moglo ignorirati. Čovjek šišmiš uskrsnuo je 2005. godine, kada je kinima protutnjao Batman: Početak u režiji perspektivnog Christophera Nolana s Christianom Baleom u naslovnoj ulozi. Ovoga puta priča je išla sasvim drugačije: fanovi i kritičari bili su oduševljeni Nolanovim ozbiljnijim i realističnijim pristupom superjunačkoj tematici, film se pretvorio u jedan od vodećih hitova godine, a i Harry Knowles mu je dao iznimnu pozitivnu recenziju.
U skladu s dobrom starom holivudskom tradicijom ubrzo su krenule pripreme za nastavak Vitez tame (2008.). U drugom dijelu Nolanove trilogije došao je red na Jokera – najpoznatijeg Batmanova antagonista, a kada je bilo objavljeno da će ga tumačiti mladi Heath Ledger, internet je ”eksplodirao”, i to u vrlo negativnom smislu.
“O ne, to je pogrešno na svim razinama!” “I tako počinje drugi pad Batmanova serijala.” “Vjerojatno najlošiji glumački izbor svih vremena.” “Nadao sam se da će Johnny Depp dobiti ulogu” – samo su neki od komentara koji su preplavili servise poput Reddita.
Međutim, internet je ovoga puta bio potpuno u krivu. Ledger se pokazao kao dostojan nasljednik Jacka Nicholsona i njegova zapanjujuća izvedba Jokera ušla je u anale novije filmske povijesti, rezultiravši i prvim glumačkim Oscarom u Batmanovoj franšizi. Nažalost, kao što svi znamo, pozlaćeni kipić bio mu je dodijeljen posthumno.
Zaključno poglavlje Nolanove trilogije, Vitez tame: Povratak (2012.), prošlo je pak bez prevelikih trzavica u internetskoj zajednici i rasprave su se uglavnom vodile oko toga je li Anne Hathaway pravi izbor za ulogu Žene mačke i koliko se ona uklapa u Nolanov ”realističan” prikaz Batmanova svijeta. Treći dio je po inerciji bio ogroman hit, premda nešto manji od kvalitetnijeg prethodnika, ali zanimljivo je kako je Harry Knowles bio vrlo razočaran završnim filmom (izraz bullshit pojavljuje se otprilike deset puta u njegovoj recenziji). Međutim, devedesete su odavno prošle, a Knowles je danas samo tek jedan od glasova u gomili.
Nakon uspješne Nolanove franšize, došao je red da se reanimira još jedan klasični superjunak – Superman. Doduše, to je 2006. godine pokušao napraviti Bryan Singer, redatelj X-Mena, ali njegov uradak Superman: Povratak brzo je potonuo u zaborav. Supermanu je bio prijeko potreban revizionistički pristup, bez nostalgičnog tereta starih filmova, a vrlo osjetljivog posla prihvatio se Zack Snyder, koji se prethodno već iskazao ekranizacijama stripova 300 i Čuvari. Njegov lanjski hit Čovjek od čelika prikazao je Supermana (Henry Cavill) u jednom sasvim novom svjetlu, a unatoč oprečnim reakcijama otvorio mu je vrata za režiju nastavka u kojemu se našlo mjesta i za Batmana.
Povijest se na kraju ponovila. Nakon što je prije nekoliko mjeseci osvanula službena vijest kako će u kostim viteza tame uskočiti Ben Affleck, koji inače ne slovi kao pretjerano talentirani glumac, internetom su se raširile izrazito negativne reakcije, koje se mogu mjeriti s onima koje su pratile izbor Heatha Ledgera za ulogu Jokera. ”Batfleck” je tada preko noći postao novi viralni pojam, dok se Snyder ovih dana možda pita je li objava fotografije ”tužnog Batmana” bio pametan potez. Zanimljivo, u cijeloj priči u sjeni je ostala Čudesna žena, koja će se također pojaviti u nadolazećem filmu, ali to će se sasvim sigurno promijeniti kada osvanu prve fotografije glumice Gal Gadot u stripovskom kostimu.
Kako Batman protiv Supermana u kina stiže tek za dvije godine, internetski korisnici imaju još mnogo vremena za zbijanje šala, ali i kuknjavu oko glumačkog izbora. Do tada se možemo samo nadati da Hollywood nije zaboravio lekciju zvanu Batman i Robin.
P.S. Ako vam Photoshop nije stran, možete i sami kreirati svog ”tužnog Batmana” uz pomoć praktičnog predloška.