Jeste li spremni za ubernet?

Najjednostavnije rečeno, ubernet je ono što nastaje kada se svi na svijetu povežu na internet.

Ubernet – što je to? Ne, nije društvena mreža za korisnike Ubera, nego nešto što drastično mijenja naš način života. Ako su gotovo svi vaši prijatelji i poznanici online i imate barem jedan uređaj koji se povezuje na internet, već ste na putu prema ubernetu. Najjednostavnije rečeno, ubernet je ono što nastaje kada se svi na svijetu povežu na internet, a internet je istodobno povezan sa svim našim uređajima i svakodnevnim alatima. Nešto kao sveukupna prožetost onlineom i točka u kojoj se internet, barem teoretski, više ne može širiti dalje.

Neka predviđanja kazuju da će potpuni online pristup “uništiti” internet kakav danas poznajemo, odnosno transformirati ga u višu i složeniju razinu. Da vam je netko prije 15 godina rekao da ćete imati neograničen pristup globalnoj komunikaciji putem velikoga broja platformi, možda mu ne biste vjerovali. Danas je to svakodnevnica, a što će tek biti sutra?

Kako se krećemo prema ubernetu?

Nosivi gadgeti, uređaji koji se povezuju putem clouda, “internet stvari”, masovno korištenje pomoćnih automatskih internetskih alata, samo su neki od osnovnih činitelja uberneta. Ne zaboravimo i sve veću brzinu dijeljenja multimedijalnoga sadržaja jer danas većina velikih društvenih mreža poput Facebooka, Twittera, Instagrama i Snapchata daju prednost video i live sadržajima. U relativno kratkome razdoblju došli smo do toga da možemo komunicirati s bilo kime na bilo kojoj točki planeta ako tamo postoji internetski pristup.

Kako ubernet mijenja naš način života?

Neka predviđanja kažu da će ubernet poništiti nacionalne i teritorijalne granice koje danas poznajemo. Ljudi će se i dalje boriti za resurse i teritorij, ali će veze među njima postati sve jače, svatko će moći komunicirati sa svakim, a važnost državnih struktura postajat će sve manja. Čini se kao da se to već odavno događa, a sveprisutnost interneta mogla bi omogućiti lakše rješavanje velikih problema i izazova na svjetskoj razini. S druge strane, izgledni su veliki problemi i izazovi na području privatnosti i sigurnosti jer ubernet svakako izgleda kao raj za hakere i cyber kriminalce.

Ključan faktor uberneta leži i u centralizaciji servisa. Nekada je internetski promet bio donekle ravnomjerno raspoređen, a danas najveće društvene mreže i servisi poput Facebooka, Amazona, Googlea “vuku” najviše prometa. Naš osjećaj pripadnosti više nije geografski, nego konzumeristički. Ako ste makar jednom upali u raspravu o tome je li bolji Apple ili Android – znate o čemu je riječ.

Također, ubenet mijenja i način edukacije. Pokušajte se sjetiti samo svih stranica, online akademija i aplikacija za učenje. Globalno znanje sve više postaje svima dostupno i možete unaprjeđivati svoje vještine s bilo kojega mjesta na svijetu. Životi većine nas već odavno su digitalni, a jesmo li ili ćemo tek postati ovisni o non-stop povezanosti – ostaje pitanje za svakoga od nas.


Propustili ste