Violinist: Multiplatformska zagrebačka rapsodija

Upoznajte Violinista s velikim V. On je heroj i antiheroj, purger i boem kojega slavimo, ali i hipsterska propalica koju preziremo. Violinist je i brend sam za sebe, multiplatformski projekt koji je ujedinio mnoge zagrebačke umjetnike, filmaše, producente, ali i kompanije poput Croatia Airlinesa i hrvatsku freelance zajednicu Coworking Croatia

Želimo ujediniti zagrebačke umjetnike putem različitih medijskih platformi te krenuti u potragu za Violinistom – snažnim simbolom jednog društva i jednog malenog grada na Savi, tvrde autori projekta koji su prije mjesec dana započeli sa snimanjem kratkometražnog filma o Violinistu.

Premijera filma još nije vremenski određena, ali je predviđena za proljeće. Nedavno je krenula i kampanja u koju se mogu uključiti svi koji žele ponuditi svoje viđenje grada putem lika (nesretnoga) Violinista. Dosad su pristigla mnoga različita viđenja. Književnik Krešimir Butković napisao je pjesmu o Violinistu, a studentica arhitekture Mirna Mezulić radit će interaktivnu arhitektonsko-violinističku igru po gradu. Prijave umjetnika stižu svakodnevno, a cijeli projekt realizira se prema ideji Matije Radeljaka, samoukog zagrebačkog redatelja.

Uzeli smo priču o Violinistu kao simbolu svega što valja i ne valja u Zagrebu. Ono što su zagrebački boemi bili početkom 20. stoljeća, u 2013. su hipsteri. Preko Violinista povezali smo prošlost i sadašnjost, dali mu da slobodno luta okolo prostorom, vremenom i cyber metaverzumom, te ga dajemo na korištenje bilo kojem autoru da ga obradi kako želi. Na taj način, razmjenom ideja i sadržaja napravit ćemo prvu multimedijalnu zagrebačku priču, objasnio je Matija koji je na ideju o Violinistu došao 2011. godine, kada je poslušao 7-minutnu skladbu koju su snimili njegovi prijatelji glazbenici Matija Emer i Filip Gašparović tijekom jedne od mnogih svirki u garaži. Skladba je poslužila i kao soundtrack za film. Osim s umjetnicima, ekipa je uspostavila suradnju i sa zagrebačkom zračnom lukom koja se zainteresirala za program, kao i mrežom Coworking Croatia s kojom su se našli na cross-media i coworking razini.

To su u biti dvije vrlo slične misli koje tjeraju ljude da se odmiču od korporativnog sustava, koji danas sve slabije funkcionira jer svijet postaje sve individualniji. A i naš Violinist simbol je svih prednosti i nedostatka individualizacije. Teško mi je sve sumirati jer se priča mijenja iz dana u dan, a to nam je bio i cilj, tvrdi Radeljak.

Producent ovoga projekta je Bojan Kanjera, student prava. Kao dugogodišnji promotor u Croatia Recordsu ima iskustva s novim medijima te je dobro upoznao sve prednosti multiplatformskog i cross-media rada.

Privukla me ova zagrebačka priča, koja je uvijek ista, ali ovoga puta potpuno drugačija. U njoj se odražava Zagreb kakav je nekad bio, kakav je danas i kakav je mogao biti. Zbog svoje višedimenzionalnosti, ovo je izazov za mene kao producenta. Dobar sam organizator i upravo zato me kreativci trebaju, jer bez dobroga organizatora, kreativci (kao i Violinist) besciljno bauljaju uokolo, rekao je Bojan.

A Violinista koji besciljno baulja po eventima i birtijama sa svojom violinom materijalizirao je 28-godišnji glumac Mladen Vujčić. Njega je u projekt privuklo to što se film snima u stop motion sekvencama (kao scene iz Matrixa).

Na projektu je naporno raditi jer nam vremenski uvjeti neprestano odmažu. Glumiti Violinista velik mi je izazov jer dosad nikada nisam snimao stop motion sekvence. Mislim da se tu jasno vidi želja cijele ekipe da se napravi nešto novo. Ovo nam je svima izazov, a kao glumac volim takve situacije jer tada rad nadilazi nas kao ljudske osobnosti i svi skupa, cijela ekipa postajemo akcija, rekao je Mladen, kojemu je ovo prvi projekt u Zagrebu nakon dugogodišnjeg angažmana u osječkom HNK.
Sve dogodovštine Violinista i njegovih kreatora (kojih je svakim danom sve više) možete pratiti na Facebook stranici Violinista i izravnim uključenjem u priču, ako ga sretnete u gradu ili na internetu.


Propustili ste