Top 5: Omraženi filmovi iz drugog kuta

Izdvojili smo nekoliko filmova koji nisu baš najbolje prošli u očima filmofila ili kritičara, a koji možda zaslužuju drugu šansu.

Jeste li ikad gledali neki omraženi film i pomislili: pa nije baš tako loš? Priznajte, to vam se sigurno događa poprilično često. U vremenu interneta, Rotten Tomatoesa i IMDb-a filmovi vrlo brzo dobivaju pečat dobrog ili lošeg, premda najbolji sud na kraju donese samo vrijeme. Naravno, to ne znači da su loše ocijenjeni filmovi uvijek neshvaćeni ili bolji nego što se čine, ali ponekad se u njima mogu pronaći i dobre strane koje u početku znaju promaći publici. Donosimo izbor nekoliko filmova koji posljednjih godina nisu baš najbolje prošli u očima filmofila ili kritičara, te pokušavamo otkriti nije li možda sav taj ‘hejt’ bio – pretjeran!

Ratovi zvijezda – prequel trilogija

Jar Jar Binks je iritantan, dijalozi smiješni, glumci ukočeni, režija drvena, a filmska čarolija starih nastavaka se izgubila. Ukratko, to su bili najčešći komentari na prequel trilogiju Ratova zvijezda, najiščekivaniji filmski projekt na prijelazu tisućljeća. Sve te kritike stoje i idu na dušu Georgeu Lucasu koji je bez sumnje izgubio kreativni kompas, premda ga onaj financijski nije nimalo iznevjerio. Bez obzira na razočaravajuće reakcije, koje su dijelom i rezultat prevelikih očekivanja, “nova” trilogija je bez sumnje užitak za oči, pri čemu su vizualni efekti, scenografija, kostimografija i cjelokupni dizajn vrhunski realizirani, a posebnu pažnju privlači i vrlo mračna atmosfera Osvete Sitha, završnog poglavlja trilogije u kojem smo svjedočili tragičnoj sudbini glavnih likova (čitaj: postanku Dartha Vadera). Ne treba zaboraviti niti impresivan soundtrack legendarnog Johna Williamsa, koji je uspješno proširio i nadogradio glazbene teme iz prijašnjih filmova. Također, riječ je o jednoj od rijetkih trilogija u kojoj je prvi dio najlošiji, a završni najbolji, što možda sugerira da je Lucas s vremenom možda naučio pokoju lekciju.

Hulk

Godinama prije Iron Mana, Kapetana Amerike i cijelog Marvelovog filmskog svemira, Hulk (Eric Bana) pojavio se u zasebnom filmu Anga Leeja, koji je odmah bio dočekan na nož. Gledatelji, ali i kritičari očito su očekivali spektakl krcat scenama u kojima zeleno čudovište razbija sve oko sebe, a zapravo su dobili psihološku dramu koja graniči s grčkom tragedijom. Upravo zbog toga Hulk iz 2003. godine izdvaja se od svih modernih ekranizacija stripova, a svojim ozbiljnim portretiranjem likova, otužnom atmosferom i redateljskim stilizacijama na trenutke djeluje poput neobičnog art filma. Leejeva vizija popularnog strip junaka danas ima ipak nešto bolji status, pogotovo nakon kasnije mlake inačice s Edwardom Nortonom u naslovnoj ulozi.

John Carter

Johnu Carteru (2012.) uistinu nije bilo suđeno. Redatelj Andrew Stanton u rukama je imao naizgled projekt iz snova, ali njegova ekranizacija Princeze od Marsa, poznatog romana Edgara Ricea Burroughsa, na kraju se pretvorila u jedan od najvećih financijskih debakala posljednjih godina. Problem je već bio u generičkom naslovu s imenom glavnog junaka koji široj publici uopće nije sugerirao da je riječ o fantastičnom spektaklu s radnjom na crvenom planetu. Uostalom, što je nedostajalo atraktivnom naslovu književnog predloška? Loš marketing, problematična produkcija i nezainteresiranost publike zapečatili su sudbinu Johna Cartera čiji troškovi su prema nekim procjenama premašili 300 milijuna dolara. Ipak, riječ je o solidnom pustolovnom spektaklu kakvog je najbolje gledati vikendom u opušteno poslijepodne, a mogao bi se svidjeti ljubiteljima klasičnih žanrovskih priča i “staromodnih” junaka. Glavni aduti Johna Cartera su maštoviti vizualni detalji i zgodno kombiniranje SF-a s fantasyjem, a zanimljivo je i to da se cijela radnja zapravo odvija u 19. stoljeću. Doduše, glavni glumac Taylor Kitsch mogao je biti i malo karizmatičniji.

Prometej

Kada je Ridley Scott najavio svoj povratak u svijet Aliena, vjerojatno su svakome filmofilu i SF fanu narasle zazubice. Međutim, euforija oko prequela kultnog serijala splasnula je brzo nakon premijere. Prometeju (2012.) su se najviše zamjerale scenarističke nelogičnosti, nerazrađeni likovi i činjenica da cijela priča daje više pitanja nego odgovora, a upitno je i koliko je cijeli film konzistentan sa serijalom na čijim temeljima je nastao. Bez obzira na sve, Prometej je na kraju bio solidan hit u svjetskim kinima, što je osiguralo i zeleno svjetlo za nastavak koji je u planu za 2016. godinu. Unatoč brojnim manama, Prometej je vizualno i stilski vrlo istančan uradak s nekoliko nezaboravnih prizora, poput onog, gotovo antologijskog, u kojem se glavna junakinja (Noomi Rapace) rješava izvanzemaljskog parazita iz vlastitog tijela. U glumačkoj ekipi se pak posebno istaknuo Michael Fassbender kao zagonetni android David, koji je postao svojevrsni zaštitni znak filma.

Jupiter u usponu

Najnoviji film u našem izboru imali ste prilike gledati u kinima prije nekoliko mjeseci, osim ako vas nisu od toga nisu odvratile loše recenzije. Raskošni i skupi Jupiter u usponu trebao je označiti veliki povratak redateljskog para Wachowski, ali čini se kako su ovaj put potrošili sve kredite dobivene na slavi Matrixa. Međutim, space opera s Milom Kunis i Channingom Tatumom u glavnim ulogama ima svojih zabavnih i začuđujuće uvrnutih trenutaka (poput npr. prikaza svemirske birokracije), a istovremeno je riječ o visokobudžetnom spektaklu koji nije dio neke franšize ili serijala, već dolazi s originalnom pričom i likovima, što je danas uistinu rijetkost. Ne bi bilo čudno da Jupiter u usponu jednoga dana ponese status kultnoga filma.


Propustili ste