Prirodna kozmetika
- 26. rujna 2013.
- #jesen — #Jurica Grosinger — #jurica savjetuje — #njega kože
Dobro došli u jesen! Prvi dani novog godišnjeg doba donijeli su nam puno sunca i topline, a lokalne farme i tržnice sve više sezonskoga povrća i voća koje će nas uveseljavati tijekom nadolazećih hladnijih dana. Jurica savjetuje kako pripremiti kožu za niže temperature koristeći neke od plodova jeseni
Piše
Jurica Grosinger
Rituali u prirodnoj kozmetici uključuju sezonske namirnice, vrlo slično kao i kod prehrane, čime se postiže sklad duha i tijela. Najkraće rečeno, svaka sezona donosi pregršt svježih namirnica koje vam trenutno mogu uljepšati kožu te istodobno sačuvati zdravlje i nahraniti tijelo.
Bundeve, popularne jestive tikve koje su zapravo bobičasto voće, svaku jesen čine ljepšom – pečene i lagano karamelizirane iz pećnice super su za grickati ili kao prilog, kao osnova juha predivno su kremaste, kao zamjena krumpiru ili slanutku u pireima ili humusu savršene, a i u pitama mogu biti divno iznenađenje. Možete ih poput Amera rezbariti i njima tjerati duhove. No danas prije svega s pomoću njih želimo otjerati bore i uljepšati kožu.
Bundeve predstavljaju idealnu organsku kozmetiku jer, prema tvrdnjama uzgajivača, rastu same i k’o blesave, što znači da ih se ne treba prskati otrovima kako bi se zadržala kvaliteta. Bogate su vitaminom A koji djeluje kao čistač kože čineći je mekom i podatnom, a u ovom je obliku dobar i za osjetljivu kožu. Tu je i vitamin C, jaki i poznati antioksidans koji čuva stanice kože. Alfa-hidroksi kiseline pružaju nježan kemijski piling čime se pojačava čišćenje pora i revitalizacija epitela, a mineral cink smiruje nadraženu kožu. Majka Priroda dovela je kombinaciju sastojaka do savršenstva, a njihova sinergija čini bundevu idealnom za postizanje ravnomjernog tena koji će izgledati svježe, bez začepljenih pora i znakova preuranjenog starenja – ili će ih redovitim korištenjem znatno smanjiti.
Uz to se priroda pobrinula i da ovakav plod ugleda svjetlo dana u sezoni kada nam spomenuti vitamini i kiseline neće nadražiti ili oštetiti kožu jer sunce više nije u svom ljetnom zenitu.
U našim trgovinama još nisam naišao na konzervirane ili zamrznute bundeve, što je super jer upravo prirodne i svježe daju najviše hranjivih tvari. To ne znači da ćete ih na kožu stavljati sirove, već da nemaju dodanih šećera, biljnih ulja, bojila, konzervansa i sl.
Da biste se pripremili za pravi jesenski tretman ljepote, prvo ih operite od zemlje, očistite od koštica, narežite na veće komade iste debljine (ne gulite koru!), stavite na papir za pečenje te pecite u pećnici na 200 stupnjeva otprilike jedan sat. Možete ih i na malo vode pirjati dok ne omekšaju, također bez guljenja kore.
Sjemenke nemojte baciti, već ih operite u mlazu hladne vode i ostavite da se u ravnomjernom sloju dobro osuše, a nakon čega ih možete grickati dok gledate film. Možete ih i prepeći na otprilike 120 stupnjeva oko sat vremena kako bi bile hrskavije. Sjetite se prošlotjednog teksta, ništa ne bacamo.
Kada se ohlade, komade pasirajte štapnim mikserom ili u blenderu s korom koja se itekako može jesti. Uostalom, u kori i tik do nje nalazi se najviša koncentracija nutrijenata – šteta bi bilo da to završi u smeću, bolje na vama.
Narančasti batat izvrsna je zamjena za bundevu u današnjim receptima.
Dvije žlice miksane bundeve pomiješajte s dvije žličice meda po izboru i jednim žumanjkom. Dodajte mlaćenicu (u trgovinama potražite natpis buttermilch na proizvodima) ili lagani jogurt tek toliko da se smjesa može lakše razmazati. Sve sastojke pomiješajte u homogenu smjesu i nanesite na čistu i suhu kožu izbjegavajući oči. Masku ostavite dvadesetak minuta i potom nježno isperite toplom vodom. Višak maske držite dobro zatvoren u hladnjaku i upotrijebite unutar dva dana.
Odličan domaći piling priprema se od 25 dkg pirea bundeve, 22 dkg smeđega šećera (nerafiniranog od šećerne trske) te mrvicu cimeta i/ili ekstrakta vanilije ili vanilin šećera radi lijepoga mirisa. Sve dobro umiješajte žlicom, pazeći da granule šećera ostanu u komadu. Nanesite na tijelo kružnim pokretima i potom isperite toplom vodom.
Super ”šlag” krema tj. maslac za tijelo u koji se kunem možete napraviti sami od dva sastojka: 22 dkg kakao maslaca i 11 dkg kokosovog ulja ubacite u posudu od rostfraja, dno namočite u lonac s kipućom vodom i zagrijavajte miješajući dok se potpuno ne otope (ta se metoda zove bain-marie) i povežu. Potom smjesu pustite da se ohladi i malo stisne u hladnjaku. Kada djelomice očvrsne, miksajte je ručnim mikserom nekoliko minuta dok se ne stvore bijeli vrhovi kao kada mutite šlag.
Potom je prebacite u staklenku i stavite u hladnjak da se stisne do kraja. Koristite li nerafinirana ulja, ona će već imati ugodan i blag prirodni miris kokosa i kakaa. Kremu možete držati u kupaonici. Otopi li se na sobnoj temperaturi, ponovno je ohladite, izmiksajte i skladištite u hladnjaku čime ćete zadržati efekt lako nanosive kreme. Kokosovo i kakao ulje visoke kakvoće će ispod 25 stupnjeva za kokos, odnosno 34 za kakao, u startu biti u krutom stanju.
Za akne ili masnu kožu umutite samo kokosovo ulje i njega koristite – nakon tjedan do dva korištenja problemi će se početi smanjivati.
Ovom jestivom kremom možete se mazati po cijelome tijelu od glave do pete! Super je kao regenerator koji se ne ispire (pazite na količinu!), krema nakon brijanja itd.
Oduševljen sam jer ovako na prilično jeftin i ekološki način dobivamo višenamjensku njegu u jednom za sve ukućane, pa čak i bebe. Grijanje samo što nije počelo, a svi problemi nadražene kože tijekom jeseni i zime zahvaljujući prirodnim sastojcima postaju prošlost.