Top 30: Pobjednički filmovi

Snimljeni su većinom po istinitim događajima, a inspirativni su jer govore o velikim pobjedama malog čovjeka. Donosimo našu listu najboljih pobjedničkih filmova!

Neki od ovih filmova izmamit će vam suze, neki će vas dobro nasmijati, no svaki će vam od njih dobro doći ako vam ustreba kakav poticaj za bolje raspoloženje. U svakom slučaju – sve ih redom vrijedi pogledati. Poredak je slučajan.

Asovi s Aljaske
Negdje na Aljasci, u jednom od njezinih najskrivenijih kutaka, postoji gradić Mystery u kojem stanovnici tradicionalno subotom igraju hokejašku utakmicu, što im je velika čast. Kada njihov bivši sugrađanin u sportskim novinama objavi vijest da bi hokejaši iz Mysteryja mogli odigrati utakmicu s bilo kojim profesionalnim timom, New York Rangersi prihvaćaju izazov. Za malenu zajednicu i njezine stanovnike čije se životne sudbine isprepleću – ta će utakmica poprimiti epske razmjere…



Vjetar
Film se temelji na istinitoj priči o Dennisu Conneru, prvom Amerikancu koji je nakon 140 godina uzastopnog američkog pobjeđivanja – 1983. godine izgubio u jedriličarskoj regati America’s Cup. Taj njegov poraz nacija nije dobro prihvatila. Filmskog junaka Willa ostavlja i djevojka, a za vrat mu sjeda i sto drugih nevolja, no on se ne predaje: odlučuje sagraditi vlastitu jedrilicu i vratiti ono što mu pripada! Slijedi borba do posljednjeg dana i posljednjeg daška vjetra, u kojoj će uživati svi ljubitelji jedrenja, mora i ovog prestižnog natjecanja.

Nepobjediv
Još jedna nevjerojatna istinita priča, ovaj put u Disneyjevoj produkciji, s Markom Wahlbergom u ulozi legendarnog Vincea Papalea. Kada novi trener Philadelphia Eaglesa, Dick Vermeil, u ljeto 1976. godine objavi da će nove igrače tražiti među običnim pukom te napravi “dan otvorenih vrata”, Papale, tridesetogodišnji barmen iz Philadelphije, prijavi se – i uspije! Ulazi u tîm u kojem ostaje tri nezaboravne godine, na zadovoljstvo svih onih koji vole priče o ostvarenim snovima. Odlična ekranizacija i prekrasna priča.

Sjećanje na Titane
Ponovno istinita priča o američkom nogometu. Početak seže u sedamdesete godine, kada se dvije škole u gradu Alexandriji, u Virginiji – jedna “crna” i jedna “bijela” – spajaju u jednu, pa je i nogometni tîm nov i izmiješan. Rasnu netrpeljivost treba smiriti novi trener, afroamerikanac Herman Boone, kojega izvrsno tumači Denzel Washington. To mu dijelom i uspijeva na dvotjednim pripremama izvan grada, no sâm grad u koji se vraćaju još je uvijek podijeljen. No u sljedećih nekoliko odigranih utakmica američkog nogometa – to će se riješiti. Ain’t no mountain high enough…

Potraga za srećom
The Pursuit of Happyness dirljiva je (i istinita) priča o Chrisu Gardneru, koja nas vraća na početak osamdesetih. Ne može se reći da Chrisu ide najbolje. Žena ga napušta, pa on ostaje sam s malim sinom – i postaje beskućnik. No naš se junak ne predaje: u brokerskoj kući Dean Witter počinje besplatno stažirati, pokušavajući se među desetinama drugih kandidata izboriti za radno mjesto, što mu u konačnici i uspijeva. Ova nadahnuta priča o novom životu bila je nominirana i za Oscara.

Divan život
Majka svih pobjedničkih priča film je Franka Capre It’s a Wonderful Life, koji možete gledati svakog Božića. Depresivni George Bailey želi se ubiti zbog čitavog niza problema – misleći da je njegov život posve beskoristan i da bi bolje bilo da se nikada nije ni rodio. No spašava ga anđeo koji tek treba zaraditi svoja krila: ispunjava mu želju, pokazujući mu kako bi izgledao ovaj svijet da se George Bailey nikada nije rodio… George nakon tog iskustva počne cijeniti sebe i poštivati život, a anđeo dobije krila… Pravi božićni film i film za sva vremena.

Utrka života
Tijekom razdoblja velike gospodarske krize u Americi, trkaći konj Seabiscuit, za kojega je malotko vjerovao da će uspjeti postići neke rezultate, vraća se u velikom stilu zajedno sa svojim trenerom i džokejom, u koje također nitko nije polagao nade. Film je snimljen po knjizi Laure Hillenbrand, Seabiscuit: An American Legend, koja se temelji na istinitoj priči. Film je nominiran za čak sedam Oscara, a u glumačkim ulogama briljirali su Jeef Bridges i Tobey Maguire. Upravo u vrijeme kad je Amerika trebala heroje – pojavio se Seabicuit…

Sanjar: Nadahnuto istinitom pričom
SeaBiscuit nije jedini konj koji je prošetao filmskim platnom “vrativši se iz mrtvih” – to je učinio i Dreamer. Film je također inspiriran istinitim događajima, a pripovijeda nam dirljivu priču o ozlijeđenom konju kojega otkupljuje Ben Crane. Za životinju će se, zajedno s njim, brinuti i njegova kći Cale (izvrsna Dakota Fanning). Malo-pomalo, Dreamer uspijeva ponovno ujediniti obitelj koju su rastrgali poslovi, i na iznenađenje svih – ponosno se vraća na trkačku scenu. Film za cijelu obitelj.



Najbolja igra
Iako mlađahni Francis Ouimet odlično igra golf, vrata terena i turnira za njega su zatvorena – jer pripada nižoj, radničkoj klasi, nedostojnoj te “igre za odabrane”. Uz to, on još radi i kao caddy u jednom klubu, pa je podsmijeh gospode i veći. Premda je obećao ocu da će se latiti pravog posla, 1913. godine ne propušta priliku da sudjeluje na U.S. Openu, gdje – kako to već u pobjedničkim filmovima biva – pobjeđuje tadašnje najbolje profesionalne igrače i svoje idole. Film je, naravno, snimljen prema istinitoj priči.

Romansa u Seattleu
Najbolji romantični film, koji uvijek možemo gledati. Tom Hanks je udovac Sam Baldwin, čiji se sin javlja u radijski show, tražeći ocu novu ženu. Emisiju čuje novinarka Annie Reed, nakon čega Samu (kojega nazovu Sleepless in Seattle) počnu stizati tone pisama. Zaručena i svojim životom naizgled zadovoljna Annie započne pisati članak o Samu, nakon čega se njihove sudbine polako počnu spajati u jedinstvenu priču sa sretnim svršetkom…

Sredina

pobjednicki filmovi 2
Erin Brockovich
Tko ne voli kad mali čovjek pobijedi veliku i zlu korporaciju? Upravo je to učinila Erin Brockovich u stvarnom životu i na filmu. Erin je mlada nezaposlena samohrana majka koju zaposli njezin odvjetnik Edward L. Masry. U nekoj od njegovih ladica otkriva gotovo zaboravljeni slučaj koji su vodili protiv PG&E kompanije, optužujući ih za trovanje gradske vode. Premda su ostali odvjetnici već odustali od slučaja, Erin strpljivo kreće u borbu protiv opasne korporacije i uspijeva izvojevati veličanstvenu pobjedu… Glumica Julia Roberts za tu je ulogu dobila Oscara.

Ja ću budan sanjati
U prvi mah se ne čini da bi glumac Robin Williams (koji često pretjeruje s preglumljivanjem) u ljubavnoj priči o zagrobnom životu – mogao ostvariti veliku ulogu, ali u ovom filmu on je ipak “dobitna kombinacija”. Vizualno impresivan Ja ću budan sanjati gledatelja ipak ostavlja u dobrom raspoloženju jer poručuje da ljubav pobjeđuje sve zapreke. “Krivac” za preporuku filma je daroviti novozelandski filmaš Vincent Ward (čija karijera, nažalost, ipak nije dosegla zvjezdani status), te činjenica da se film temelji na romanu Richarda Mathesona (Ja legenda).

Genijalni um
Najveća hollywoodska sirovina Russell Crowe ujedno je i jedan od najvećih suvremenih glumaca, što potvrđuje svakom novom ulogom. Ovdje tumači genijalnog matematičara Johna Nasha, čovjeka koji je najbolji dokaz tanke granice između genijalnosti i ludila. Nash se borio sa shizofrenijom, ali to mu nije zasmetalo da postane inovativnim i utjecajnim znanstvenikom, a ovaj film, iako drametina, ne ostavlja gorak okus u ustima. Naprotiv.

August Rush
Glazbena bajkovita dramica u maniri Oliwera Twista o klincu koji odrasta bez roditelja – jer im je ljubav bila zabranjena, i koji zbog upletanja svojih roditelja misle da im je sin preminuo tijekom poroda. Talentirani klinac kreće u glazbenu odiseju, pokušavajući pronaći oca i majku, a cijeli je film realiziran vrlo pitko i gledljivo. Nije pretjerano ambiciozan ni originalan, ali sve je na svome mjestu. Šarmu doprinosi i impresivna glumačka ekipa (Jonathan Rhys Meyers, Terrence Howard i (opet) Robin Williams).

Polja snova
If you build it, he will come, govore glasovi koje čuje farmer iz Iowe, kojega tumači Kevin Costner (dok mu je karijera još bila normalna). Glasovi koji ga opominju – podsjetnik su mu na to da u svom polju treba izgraditi stadion, kako bi tada na njemu mogli zaigrati Chicago Black Soxi. I dok mu se svi smiju, on se prima posla. Polja snova vjerojatno su jedan od najboljih sportskih filmova svih vremena, neodoljivo pozitivan i poetičan, koji je jednako dobar i gotovo dva desetljeća nakon svog nastanka.

The Natural
Još jedan film o bejzbolu, igri koju razumiju samo Amerikanci te pokoji Japanac, no ovdje “šiltericu” nosi Robert Redford. Film prati njegovu sportsku karijeru od mladića s farme do face na terenu. Tajna, uz njegov neosporni talent, leži u posebnoj palici s kojom igra. Naime, neposredno nakon smrti njegova oca grom pogađa drvo na farmi; od tog drveta Redford napravi magičnu palicu i tako započinje njegova karijera. Sjajna sportska drama s mrvicom magije, u režiji nekad genijalnog Barryja Levinsona, također spada u sam vrh filmskog sportskog žanra.

Billy Elliot
Motovunsko dijete, kako naši kritičari vole tepati ovom filmu – jer je svoj uspjeli pohod po svjetskim kinima započeo na motovunskim brežuljcima, tipična je britanska komedija, što je već samo po sebi dovoljna preporuka. Premisa je genijalna: dječak iz malenog rudarskog mjesta, sin bivšeg boksača, odluči postati baletan. Dobra zabava je zagarantirana, a što je najvažnije – dobro raspoloženje potrajat će i dugo nakon odjavne špice.

Baš kao Beckham
I još jedna izvrsna britanska komedija, ovaj put smještena u svijet nogometa, i to ženskog. Glavna je junakinja filma pripadnica ortodoksne obitelji Sika, članovi koje baš i ne gledaju blagonaklono na njezinu sportsku karijeru. Film je izuzetno uspjela i uravnotežena mješavina dramskih i komičnih elemenata. Uz to, u ovom je filmu jednu od svojih prvih uloga ostvarila atraktivna Keira Knightley, što je samo dodatna preporuka.

Ledom do slave
Ako mislite da umjetničko klizanje ne može biti zabavno, gadno ste se prešli – jer Ledom do slave jedna je od najurnebesnijih komedija snimljenih posljednjih godina. Will Ferrell i Jon Heder tumače zaklete protivnike na ledu, koji su nakon jedne tuče diskvalificirani, a jedina im je prilika za povratak – udruživanje i nastup u paru. Film u kojem su dva genijalna komičara cijelo vrijeme odjeveni u šljokičaste pripijene trikoe, a jedan od njih je u slobodno vrijeme i pornozvijezda te veći macho nego Cro Cop, može se opisati samo jednom riječju: fantastično.

Pazi, lopta!
Bena Stillera posve opravdano nazivaju princem komedije. I dok je njegov prijatelj Ferrell obrađivao umjetničko klizanje, on se odlučio na još radikalniji potez. Svoju je sportsku komediju smjestio u svijet graničara. Priča je tipična sportska i prati ekipu luzera na natjecanju – na kojem od apsolutnih autsajdera dolaze do samog vrha. No priča je tu ionako manje bitna jer se štosevi izmjenjuju frenetičnom brzinom, pa film iziskuje da ga se pogleda i više puta kako bi se sve pohvatalo.

Dućan snova
Rob je čangrizavi vlasnik dućana gramofonskih ploča. U životu mu ne ide baš najbolje: dućan i njegovi zaposlenici idu mu na jetra, a i upravo ga je ostavila cura. Nagriza ga pitanje zašto je on uvijek taj koji je ostavljen i slomljena srca, pa stoga kreće u potragu za odgovorom… U ovom filmu, snimljenom prema romanu High fidelity Nicka Hornbyja, odlične su uloge, među ostalima, ostvarili John Cusack, Jack Black, Joan Cusack i Tim Robbins. Istaknuto mjesto u filmu imaju i glazba te Robova životna filozofija, koja se temelji na top-5 listama. Urnebesni monolozi, dijalozi i šize čine priču o frajeru koji se boji odrasti, vezati i srediti život – neodoljivo privlačnom. Muški ljubić za cure i dečke.



Ljubavne igre
Naoko nepovezane priče o raznim likovima i njihovim raznolikim problemima, uglavnom ljubavne naravi. Proslave godišnjica braka, prijevare, obiteljske tajne, bolesti, strahovi i nedoumice – povezuju i razdvajaju likove i isprepleću njihove živote. Teško je zamisliti da bi u filmu s ovakvim preobičnim kratkim sadržajem glumile face poput Seana Conneryja, Angeline Jolie, Dennisa Quaida ili Gillian Anderson, ali je ipak tako. Jedan od onih filmova kod kojih čas plačeš, čas se smiješ, ali si ipak na kraju ispunjen zadovoljstvom.

Zaboravi Pariz
Film o usponima (manje) i padovima (više) u ljubavnoj vezi košarkaškog suca Mickeyja i djelatnice zrakoplovne tvrtke Ellen. Priču o tome kako su se upoznali u Parizu, zaljubili i naposljetku oženili – prepričavaju njihovi prijatelji dok ih čekaju da se pojave u restoranu. U glavnim su ulogama Debra Winger i Billy Crystal (koji bi i da glumi sam-samcat bio garancija za odličnu zabavu), a priča o braku i bračnim problemima, kompromisima, blesavim rođacima i golubovima zalijepljenima za glavu – pokazuje što smo sve spremni učiniti da bismo postali sretni i zaljubljeni.

Kraj

Krletka
Armand i Albert su dugogodišnji životni partneri; Armand je vlasnik drag queen kluba u Miamiju, a Albert jedna od njegovih glavnih zvijezda. Jednoga dana pojavljuje se Armandov sin i najavljuje ženidbu s kćerkom konzervativnog američkog senatora. Naravno, senator nikada ne bi pristao udati kćer za čovjeka čiji je otac – homoseksualac. Robin Williams i Nathan Lane ostvarili su nezaboravne uloge u ovoj komediji o pomalo neobičnoj obitelji – čiji će članovi učiniti sve jedni za druge, pa čak ići i protiv sebe. Uz mnogo urnebesnog humora, naravno.

Žene na rubu živčanog sloma
Pepa je trudna, prevarena i ostavljena žena. Želi se osvetiti za takvo stanje stvari, ili barem stvari izvesti na čistac, pa će svom bivšem smućkati jedan vrlo poseban gazpacho. Na kraju će gazpacho kušati svi osim onoga kome je bio namijenjen – među ostalima i Pepina prijateljica koja bježi od policije jer je njezin ljubavnik šijitski terorist. Stari Almodóvarov film vrijedi pogledati ako ni zbog čega onda zbog mlađahnog Antonija Banderasa sa ćaknutom frizurom, pouzdanog i osjećajnog taksista koji je uvijek tu kad je potreban prijevoz ili zbog scene jurnjave motorom. Almodóvarov uobičajeni dijapazon uvrnutih likova razlog je zašto ovaj film valja gledati ponovno, i opet, i opet…

Opus gospodina Hollanda
Glenn Holland je glazbenik i kompozitor s velikim planovima, ali dok ne napiše skladbu koja će ga proslaviti – od nečega mora živjeti i uzdržavati obitelj, pa prihvaća posao profesora glazbenog u jednoj srednjoj školi. Skladanje u slobodno vrijeme i svakodnevni profesorski posao potrajat će čitav radni vijek, a uz put će gospodin Holland naučiti da život katkada možda i ne ispadne onakav kakav smo očekivali, ali da to i nije tako strašno. Naučit će da sreća možda leži i u činjenici da je svoju ljubav prema glazbi uspio prenijeti na generacije svojih učenika, ali i na sina koji se rodio gluh.

Osloni se na mene
Još jedan “školski” film, ovaj put o ravnatelju srednje škole čiji su učenici podbacili u svemu: od znanja do vladanja i pohađanja nastave. Ravnatelj će uvesti neke radikalne promjene i rigoroznu disciplinu, koji se ispočetka neće svidjeti ni učenicima ni nekim roditeljima. No ipak ga počinju voljeti i poštivati – i na kraju, svojom čvrstom rukom, on luzersku školu pretvara u uspješan primjer srednjoškolskog obrazovanja. Film se posebno preporučuje školskim djelatnicima kao inspiracija i poruka da nikad ne treba (iz)gubiti nadu.

Pogodi tko dolazi na večeru
Djevojka dovodi mladića na večeru kako bi ga predstavila svojim roditeljima i najavila skoro vjenčanje. Međutim, radnja se zbiva u Americi 1967., a budući mladenci su – bjelkinja i crnac. Uskoro na večeru stižu i mladićevi roditelji… I dok su majke na strani djece i njihove očite velike ljubavi, očevi su zabrinuti: strah ih je kako će drugi ljudi gledati na tu vezu, boje se problema koji će njih i njihovu djecu najvjerojatnije čekati u životu. Razum u kombinaciji s osjećajima dovest će do sretnoga kraja. Film sa snažnom društvenom i političkom porukom, a istovremeno izuzetno komičan i dirljiv, s odličnim glumačkim ostvarenjima hollywoodskih legendi Spencera Tracyja, Katharine Hepburn i Sidneyja Poitiera.

Skidajte se do kraja
Grupica nezaposlenih muškaraca iz malog engleskog gradića odlučuje se na očajnički korak kako bi se domogla novca, kad već nema nade da nađu posao: nastupit će u lokalnom klubu i izvesti nezaboravan striptiz. Međutim, jedan od njih je star, drugi je debeo, treći mali i kržljav… Možda se u par navrata čini da sve ide od zla prema gorem, ali na kraju sve ispadne dobro. Zajedno sa svom odjećom.

Prljavi ples
Baby s roditeljima i starijom sestrom odlazi na ljetovanje u odmaralište, u kojem upoznaje zgodnog i pomalo divljeg plesača Johnnyja. Johnnyjeva plesna partnerica ne može sudjelovati na jednom nastupu, pa Johnny počinje učiti Baby plesnim koracima. Naravno, između njih se rađa ljubav, ali tata ne odobrava kćerinog izabranika… Uz mnogo dobre glazbe i nezaboravnoga plesa, dvoje mladih naći će način da uklone sve prepreke svojoj ljubavi. Bit će tu i odrastanja, rušenja iluzija, suočavanja s obiteljskim vrijednostima… Sve smućkano u jedan od najboljih tinejdžerskih ljubića svih vremena.



Doručak kod Tiffanyja
Pisac Paul i glamurozna i neurotična (danas bismo je zvali “posvuduša”) Holly – susjedi su; mjesto radnje je New York. Ispočetka su samo prijatelji, ali Paul ne može odoljeti vrckastoj Holly… U ovoj laganoj romantičnoj komediji, snimljenoj prema noveli Trumana Capotea, u kojoj nije sve onako kako se na prvi pogled čini, vjerojatno je najzapaženiju ulogu odigrala Audrey Hepburn, čiji će se lik od pomalo praznoglave djevojke, koja se ni za što i ni za koga ne veže, na kraju preobraziti u ženu željnu ljubavi – uz sretan svršetak.

Tekst su pisali: Irena Rašeta, Denis Vukoja, Boris Ličina Borja


Propustili ste