Pametne kuće u Hrvatskoj – mit ili stvarnost?

Istražili smo kako izgleda situacija s pametnim kućama u Hrvatskoj.

Hladnjak koji vam na mobitel javlja da više nemate mlijeka, grijanje koje možete uključiti slanjem poruke termostatu prije nego što dođete u hladan stan zimi, kamere koje vam na tablet dojavljuju tko vam je ispred vrata i želite li tu osobu pustiti unutra iako ste u inozemstvu… Zvuči kao u SF filmovima. Pa ipak, sustavi pametnih kuća u Hrvatskoj su prisutni već gotovo deset godina. Na svome vrhuncu bili su slavne 2007. godine, kada još nitko nije imao pojma da će Hrvatsku i svijet idućih godina zahvatiti ekonomska kriza od koje se nećemo oporaviti do danas pa je tako sustav kojim možemo kontrolirati sve gore navedene komponente predstavljan na raznim konferencijama za novinare te uvođen u vile sagrađene u luksuznim kvartovima. Koliko je taj sustav bio, a koliko je danas aktualan, pokušali smo saznati u tvrtkama koje se bave sustavima pametnih kuća. No, prije svega, što su to točno pametne kuće?

Foto_HFC_Grupa1

Foto: HFC grupa

Što su pametne kuće?

Inteligentne ili pametne kuće sadrže ugrađen centralni upravljački sustav koji, osim za komfor, služi i za optimiziranje potrošnje energije u kući. Na primjer, sustav može regulirati temperaturu prema vašim uputama, kontrolirati rasvjetu, uključiti i isključiti električne potrošače, poput perilice rublja tijekom razdoblja jeftine struje, sustav ventilacije, rolete te upravljati protupožarnim sustavom. Od onih komocijskih elemenata spomenimo samo neke, poput ozračivanja prostorija zbog čega se prozori otvaraju ili zatvaraju te se, ovisno o kvaliteti zraka, uključuje ventilator. Tu su i protuprovalni elementi ovoga sustava, koji spuštaju i dižu rolete te uključuju i isključuju svjetla kako bi kuća odavala dojam da je netko u njoj tijekom godišnjega odmora te aktiviranje protuprovalnoga alarma jednostavnim okretanjem ključa u bravi pri izlasku iz kuće.

Kakva je situacija u Hrvatskoj?

Zvuči divno, ali, kao što vjerojatno i pretpostavljate, i vrlo skupo. Toliko da se čak ni vlasnici luksuznih stanova u spomenutim vilama na Srebrnjaku na kraju, kako nam kaže tvrtka Ingra koja je stanove gradila, nisu odlučili na ugradnju tih sustava, iako su se prije koju godinu mogli čitati brojni članci o tome kako je to prvo naselje pametnih kuća u Hrvatskoj. Tvrtka Micro El, koja je nekad također često spominjana u kontekstu pametnih kuća, danas se bavi isključivo sustavima grijanja na daljinu, a od ostalih elemenata pametne kuće je odustala. Kažu kako je uvesti takav sustav skupo i komplicirano, a svi koji su involvirani u proces, od projektanta do izvođača, moraju biti iznimno stručni kako bi sve komponente u konačnici radile kako treba. Dodaju da se ljudi najčešće ne upuštaju u sve to jer, ne samo da je uvođenje sustava skupo, nego je skupo i njegovo održavanje. Naime, ako nešto prestane raditi, ne možete pozvati baš bilo kojega majstora iz oglasnika.

Međutim, postoje i svijetli primjeri te industrije. HFC grupa, kojoj su inteligentni sustavi i automatika primarno poslovanje, godinama uspješno ugrađuje takve sustave u mnoge privatne kuće, kao i poslovne zgrade, hotele i ostalo, čak s naglaskom na privatnim investitorima. U inteligentnim kućama vide budućnost i vjeruju da će cijene tih sustava samo padati kako se tehnologija bude sve više razvijala. A kada je riječ o tehnologiji u njima, kažu kako je samo nebo granica. Mi smrtnici pak, zahvaljujući pametnim mobitelima koje gotovo svatko danas ima, u dom možemo uvesti barem dio komponenata koje možda nisu toliko atraktivne poput automatskoga otvaranja prozora kada je zagušljivo ili punjenja kade prije dolaska doma, ali definitivno štede i vrijeme i novac. Tako već za koju tisućicu od jednoga našeg telekom operatera možete nabaviti sustav koji sadrži senzor mikroklime i pokreta u jednome uređaju te pametnu utičnicu koja uključuje i isključuje uređaje uz mjerenje potrošnje energije, a komplet sadrži i kameru za videonadzor koja omogućuje pregled događanja i pravodobne reakcije.

Foto_HFC_Grupa2

Foto: HFC grupa

No, želite li ipak kuću koja će jednoga dana naučiti način na koji funkcionirate i koja će naposljetku i samostalno početi obavljati neke od radnji sukladno vašemu rasporedu, za to biste morali izdvojiti po nekoliko desetaka, pa čak i stotina tisuća kuna. Međutim, tu je, osim cijene, još jedna ozbiljno negativna strana o kojoj se podosta raspravlja na internetu, a to je činjenica da zahvaljujući povezanosti kuće s pametnim uređajima hakeri lakše mogu provaliti u vaš dom, odnosno isključiti alarmni sustav i otvoriti ulazna vrata provalniku – iako vam to nijedna od tvrtki koja prodaje te sustave vjerojatno neće reći.

Na kraju, zašto koristiti sustav pametne kuće?

Prvi odgovor koji nam pada napamet – zato što je super fora. A tu je i onaj bitniji – ušteda ne samo vremena, nego i energije. Naime, Savjet za zelenu gradnju u Hrvatskoj barata podacima da emisija CO2 plinova koja se pripisuje građevinskome sektoru iznosi od 35 do čak 45 posto, a uštede koje se mogu postići postavljanjem sustava pametne kuće mogu postići uštedu energije od 40 do 60 posto. Tako da, vi sretnici koji ispijate šampanjac u kadi koju vam je pripremila vaša pametna kuća, na optimalnoj temperaturi i uz lagani povjetarac koji vam je priuštio prozor koji se otvorio zahvaljujući ugrađenomu senzoru, uživajte i u činjenici da tako pomažete i Majci prirodi, a mi ostali, prema mišljenju raznih stručnjaka, morat ćemo se strpjeti još nekoliko desetaka godina prije nego što sustavi pametnih kuća postanu uobičajeni i cjenovno pristupačni u svakome domu.


Propustili ste