Najbolji sluge i batleri na filmu i TV-u
- 21. svibnja 2014.
- #batleri na filmu — #Downton Abbey — #Magnum P.I. — #najbolji batleri — #Najbolji sluge — #Princ iz Bel Aira
Ugledni redatelj Lee Daniels snimio je prošle godine film Batler o Afroamerikancu koji je tijekom tri desetljeća u Bijeloj kući služio čak osam američkih predsjednika, a upravo se privodi kraju snimanje televizijskog showa Gotham u kojemu će Alfreda glumiti Sean Pertwee. To je dovoljan povod da se prisjetimo najboljih sluga i batlera na filmu i televiziji.
Piše
Denis Vukoja
Alfred Pennyworth (Batman)
Posve sigurno najpoznatiji na današnjoj ljestvici je batler obitelji Wayne, koji se prvi put pojavio 1943. u 16. nastavku stripa Batman. Alfred je zapravo mnogo više od batlera, a u novijim interpretacijama čak postaje zakonski skrbnik Brucea Waynea nakon smrti njegovih roditelja. S obzirom na silne ekranizacije avantura junaka Boba Kanea, Alfreda su dosad tumačili brojni glumci (William Austin, Alan Napier, Michael Gough, Efrem Zimbalist Jr., Ian Abercrombie), a najbolji je posao odradio savršeni britanski gospodin Michael Caine u Nolanovim verzijama Batmana. Uskoro stiže i televizijska verzija Gotham u kojoj će ga glumiti Sean Pertwee, dok će u skorom spektakularnom spajanju Batmana i Supermana Alfreda glumiti Jeremy Irons.
Reginald Jeeves (Jeeves and Wooster)
Jeeves se prvi put pojavio 1915. kao junak kratkih priča i romana P. G. Wodehousea i službeno predstavlja osobnog slugu Bertieja Woostera, a kao lik se pojavljivao u Wodehouseovim djelima idućih šest desetljeća. Autor ga je zamislio kao erudita koji citira Shakespearea, Spinozu, Dostojevskog, Nietzschea, a on sam sebe naziva ”gospodinov osobni gospodin”. Od tada se Jeeves ukazivao na filmu u nekoliko verzija, kazališnom komadu te u dvije televizijske serije, a postao je i pojam u Oksfordskom rječniku. Gledateljima je svakako najpoznatija sjajna ITV-jeva serija s početka devedesetih u kojoj glavni dvojac tumače genijalni Stephen Fry kao Jeeves i Hugh Laurie kao Wooster.
Coleman (Kolo sreće)
Osamdesetih, u vrijeme kada su Eddie Murphy i John Landis bili kraljevi komedije, jedan od najduhovitijih naslova u kinima bila je urnebesna komedija u kojoj bogata braća provode svojevrsni sociološki eksperiment te odluče od klošara Murphyja napraviti uspješnog poslovnog čovjeka, dok će zauzvrat žrtvovati Dana Aykroyda i uništiti mu život. Vjerojatno nema mnogo onih koji nisu gledali ovaj klasik koji je, među ostalim, ostao upamćen i zahvaljujući briljantnom Denholmu Elliotu u ulozi batlera Colemana. On u početku sudjeluje u cijeloj predstavi, no poslije se priklanja Murphyju i Aykroydu te im s vremenom odluči pomoći da se osvete. Na kraju potpuno zasluženo završava bogat na tropskom otoku okružen mladolikim ljepoticama.
Hobson (Arthur)
Još jedan izdanak očito nenadmašne engleske škole posluživanja utjelovljen je u klasično obrazovanom britanskom glumcu Johnu Gielgudu koji briljira kao batler Hobson u hit-komediji Arthur s početka osamdesetih. Zvijezda filma je Dudley Moore u ulozi vječno pijanog djetinjastog bogataša, no za najduhovitije trenutke i najkomičnije replike u filmu zadužen je hladnokrvni i otrovno satirični Hobson u još jednoj maestralnoj Gielgudovoj izvedbi. Gielgud je za ovu ulogu osvojio svog jedinog Oscara.
Geoffrey Butler (Princ iz Bel Aira)
Stara latinska izreka kaže da je ime sudbina, a da bi to doista moglo biti tako, svjedoči Geoffrey Butler čije je zanimanje, kao što ste već pogodili, batler na imanju obitelji Banks iz nekada rado gledanoga serijala Willa Smitha. Batler (Joseph Marcell) unatoč svom prezimenu daleko je od slike savršenog sluge. Istina, nije mu lako pored kretena kakav je Carlton, ali Butler ne prestaje prigovarati o svojoj maloj plaći, nedostatku slobodnoga vremena i općenito ne prestaje gunđati. G, kako mu je tepao Smith, batler je koji gunđa i kad mora pogledati tko zvoni na vratima. S druge strane, s obzirom na to da je diplomac Oxforda, olimpijski maratonac koji u biografiji ima upisane suradnje s Led Zeppelinima i Chuckom Norrisom te da mu je srednje ime Barbara, njegova je ogorčenost posve razumljiva.
Charles Carson (Downton Abbey)
Posljednjih godina izuzetno je popularna britanska serija Downton Abbey čija se radnja odvija na istoimenom jorkširskom imanju, a u početku je trebala biti spin-off izvrsnoga Gosford Parka Roberta Altmana, ali je na kraju prepravljena u verziju koju gledamo. Serija tvorca Juliana Fellowesa (nagrađen Oscarom za scenarij Gosford Parka) snimljena je u besprijekornoj produkciji ITV-a, a u galeriji likova ističe se batler Charles Carson (Jim Carter), konzervativni i tradiciji odani sluga zadužen za vinske podrume i ugađanje muškom dijelu stanovnika Downton Abbeya. U prošlosti je bio vodviljski zabavljač, što bi moglo značiti da nije uštogljen kao što se čini na prvi (i drugi) pogled.
Higgins (Magnum P.I.)
Tom Selleck je zbog već potpisanog ugovora za snimanje serije Magnum izgubio ulogu Indiane Jonesa, no za utjehu mu ostaje činjenica da je osam godina uživao snimajući seriju na Havajima, a čak pet godina ta je serija bila među 20 najgledanijih programa na američkoj televiziji. Dobar dio svoga šarma serija svakako duguje Magnumovu batleru Jonathanu Quayleu Higginsu III. (John Hillerman), bivšem vojniku koji imanjem patrolira u društvu dobermana Zeusa i Apola. Upravo spajanje opuštenog Magnuma i smrtno ozbiljnog Higginsa zaslužno je za komične trenutke te neobičan odnos dvojca na kojemu se serija obilato šlepala.