Mogu li community menadžeri biti digitalni nomadi?
- 15. travnja 2016.
- #community menadžment
Osim što nam je izmijenio način života, internet nam je promijenio i način na koji obavljamo posao. Community menadžeri do prije nekoliko godina nisu ni postojali, a digitalni nomadi nastali su onda kada je netko mogao zarađivati radeći posao online, bez obzira na to gdje se nalazio. Sve sama djeca modernoga vremena.
U takvome okruženju postavlja se pitanje trebaju li i mogu li community menadžeri izaći iz svojih agencija, tvrtki i domova i istražiti svijet, putovati i, kako to svi digitalni nomadi kažu, „postati slobodni“. Prije svega, potrebno je definirati što je točno posao jednoga communityja, u kakvome okruženju radi i što su njegove životne želje.
Kakav je posao community menadžera?
Ponekad je teško postaviti granice dosega rada CM-a. Mnogi pod tim poslom podrazumijevaju vođenje društvenih mreža, oglašavanje, komunikaciju, osmišljavanje vizualnih rješenja, arhitekturu, kiparstvo, upravljanje dizalicom… 😉 Teško je odrediti gdje posao CM-a završava, a postaje posao digitalnoga stručnjaka, stručnjaka za advertising, accounta… Community menadžeri najčešće se bave osmišljavanjem sadržaja za društvene mreže, upravljanjem njime te komunikacijom s online javnošću. Prema toj definiciji, CM bi lako mogao biti digitalni nomad jer ga apsolutno ništa ne veže za mjesto na kojemu se nalazi. On se budi online i zaspi online.
U kakvome okruženju radi?
Community menadžeri najčešće rade u agencijama, u manjim i srednjim tvrtkama te kao freelanceri. Kada jedan CM radi u agenciji, teško da će svoj posao moći obavljati s bilo koje točke na planetu kada nastupi pitch, kada je potrebno dodatno brifirati kreativu i popiti pivo s kolegama nakon posla. Korporativnome CM-u još je teže postati digitalni nomad. S druge strane, freelanceri najčešće jesu i mogu biti digitalni nomadi jer – zašto bi sjedio po osam sati doma dok ti svi frendovi rade, idi na Kubu, Tajland, u Moskvu… istraži svijet i ne štedi se dok se smatraš mladim (i ako ti mogućnosti to dopuštaju).
Što su životne želje community menadžera?
Ne znamo. To znaju samo oni. Ako spadate u one koji čeznu za putovanjima i kojima je sasvim u redu mijenjati boravište svakih nekoliko mjeseci, onda ste stvoreni za digitalnoga nomada. Ipak, budite na oprezu i dobro promislite što time dobivate, a što gubite.
Mogu li community menadžeri biti digitalni nomadi, to je na njima da procijene, dakako, uzimajući u obzir sve mane i prednosti takvoga načina života. Sigurne prednosti su: bolja slika o svijetu oko sebe, istraživanje, uživanje, spavanje do podne, izbjegavanje zimskih mjeseci, učenje jezika i drugih kultura. Stavite na popis po želji. S druge strane, daleko ste od obitelji i prijatelja i nije baš tako lako koncentrirati se na posao kada je oko vas toliko novih neistraženih ljepota.
Iz svega navedenoga čini se da community menadžer samo u funkciji freelancera i dobre zarade može biti digitalni nomad. Nikada nije kasno ni za što, ali ne zaboravite da digitalni nomadi nisu turisti i da će vas posao čekati gdje god da odete. Fanovi nikada ne spavaju.