Googleov novi adut – Helpouts
- 5. studenoga 2013.
- #google — #Google Helpouts
Kao što je na samoj web-stranici Helpoutsa navedeno, ovaj projekt još nije zaživio, ali je zato testiranje same usluge u punome jeku. Štoviše, Google poziva svoje korisnike koji imaju razvijene vještine u određenim područjima i imaju volju pomoći drugima da se predbilježe putem njihove web-stranice kako bi u konačnici i sami bili dio Helpoutsa.
A kako danas praktički više ništa nije besplatno, ovo je i način da si pojedinci osiguraju dodatnu zaradu. Naime, pružanjem svojih vještina i znanja drugima možete ostvariti dodatnu zaradu i barem malo povećati svoj budžet. Ovaj najnoviji Googleov projekt stvorit će jedno pomalo drukčije tržište koje će omogućavati freelancerima, malim i velikim kompanijama kupovinu i prodaju usluga putem videopoziva.
Prednost je svakako što se cijela stvar odvija u realnome vremenu i kada ste u situaciji da vam je određena usluga potrebna odmah – možete je i dobiti odmah, naravno uz naplatu. Svi oni koji će ponuditi svoja znanja i vještine na ovakav način moći će kreirati svoj profil – putem kojega će organizirati svoj raspored davanja usluga te regulirati načine plaćanja.
Ovakvim konceptom moći ćete doslovce imati privatne satove joge u svome dnevnom boravku ili pak angažirati stručnjaka za popravke u vašem domu da vam (vizualno) pojasni kako nešto možete popraviti. U potrazi za ovakvom pomoći moći ćete odabrati onu osobu za koju smatrate da je najkvalificiranija.
Naime, Helpouts profili će sadržavati podatke o kvalifikaciji, dostupnost, komentare drugih korisnika koji su već koristili usluge određene osobe ili tvrtke, a također će postojati mogućnost njihova ocjenjivanja. Google će omogućiti dostupnost Helpoutsa putem bilo kojega uređaja, pa nije nužno da budete uz računalo kako biste dobili pomoć koja vam treba, nego to možete učiniti i putem smartphonea ili tableta.
Premda naizgled djeluje kako se bilo tko može prijaviti Googleu kao pružatelj svoje usluge, to neće biti slučaj. Google će razmotriti sve prijave koje im pristignu, no usluge će moći pružati samo oni za koje se pokaže da su uistinu kvalificirani. U prijavama će biti potrebno navesti kakvu pomoć možete ponuditi, vaše kvalifikacije (reference), cijenu usluge, kao i dostupnost.
Dostupnost je vrlo bitna jer osim što pomoć možete ponuditi ili dobiti gotovo odmah, postoji mogućnost i rezervacije termina. A kada se uzme u obzir da se sve odvija putem videopoziva, u stvarnome vremenu, cijeli koncept zvuči itekako dobro. Ovakav koncept djeluje, barem na prvu, poprilično dobro i za freelancere koji ako naiđu na kakav problem prilikom realizacije svog projekta, ovim putem ga mogu odmah i riješiti, dok je stvar već sad podosta jasna kada je riječ o nuđenju usluga.
Kada je u pitanju Helpouts, ne smije se zanemariti ni Google+, naravno ako na njemu imate već kreiran svoj profil. Google je ove dvije mreže povezao pa će vaš Helpouts profil automatski biti ažuriran na osnovi onih podataka koje ste objavili na Google+ profilu, pa će tako i sve naknadne promjene podataka koje radite na jednoj od ovih mreža biti vidljive na onoj drugoj. Premda Helpouts još uvijek nije pušten u rad, Google je objavio detaljna pojašnjenja o funkcioniranju ove mreže te se svakako možete dodatno interesirati.
Djeluje li vam Google Helpouts zanimljivo, posjetite web-stranicu www.helpouts.google.com gdje možete iskazati svoj interes, bilo da vas zanima kada će ovaj projekt zaživjeti i/ili ako i sami želite biti jedan od onih koji će svoje znanje i vještine ponuditi na raspolaganje drugima.