Filmovi za zaljubljenike u avione

Zaljubljenici u avione i slične letjelice složili su ljestvicu najboljih filmova s avionima i zračnim prizorima, ali nisu se vodili umjetničkim dosezima, već prikazom borbi i upotrebom letjelica u njima.

Na ljestvici se začudo nije našao najpopularniji film u kojemu avioni igraju veliku ulogu – Top Gun (”svaki put kada se ponadate da ćete uživati u F-14 Tomcats, u kadru se pojavi glava Toma Cruisea”), a čini se da im se najviše sviđaju klasični filmovi.

10. Flyboys (2006.)
Avanture mladih američkih dragovoljaca koji su prije stupanja SAD-a u Drugi svjetski rat bili dio eskadrile Lafayette (film je režirao ugledni Tony Bill, a glume James Franco i Jean Reno) kritičari su uglavnom popljuvali, dok ljubitelji svega vezanog za avione ističu kako se radi o filmu prepunom detalja koji sjajno dočaravaju period. Vrhunac je zračni okršaj zrakoplova Nieuport i cepelina.

9. Let uljeza (1991.)
John Milius, nekada nesumnjivo jedan od značajnijih američkih filmskih autora, danas je nepravedno zaboravljen o čemu svjedoči i ovaj vrlo dobar i nesumnjivo proamerički propagandni film s Willemom Dafoeom. Radnja se odvija tijekom rata u Vijetnamu, a u produkciji je Milius blisko surađivao s američkom mornaricom (za milju dolara dnevno unajmio je nosač USS Independence) pa je rezultat tehnološki izvrstan film s nizom sjajnih prizora letenja.

8. The Hunters (1958.)
Film redatelja Dicka Powella prikazuje zbivanja u Korejskom ratu, a snimljen je prema memoarima Jamesa Horowitza. Desetljećima prije Toma Cruisea i Vala Kilmera ovdje su kul pilote tumačili Robert Mitchum i Robert Wagner, a kamere su snimale prizore nakrcane letjelicama F-86 Sabre koje geekovi posebno cijene (Wikipedia kaže da se taj lovac najviše proizvodio tijekom hladnog rata).

7. Towards the Unknown (1956.)
Glumac William Holden poželio je producirati ratni film s Clarkom Gableom i Gregoryjem Peckom u glavnim ulogama, no oni su otpali zbog problema s ugovorom pa se on, pored produciranja, prihvatio i glavne uloge. Rezultat je film o ranoj fazi razvoja letova i probijanja granica. Fanovi ga vole jer je snimljen u zračnoj bazi Edwards, cameo ulogu tumači legendarni Chuck Yeager te je ”cijeli o letenju i prekrasno snimljen”.

6. Dive Bomber (1941.)
Klasik Michaela Curtiza s Errolom Flynnom u glavnoj ulozi (taj je dvojac surađivao na čak 12 filmova) bio je njihova posljednja suradnja. S obzirom na to da je riječ o filmu snimljenom u boji te u suradnji s američkom vojskom, pred kamerama su prodefilirale gotovo sve američke letjelice te jedan od najpoznatijih brodova Drugog svjetskog rata, USS Enterprise, pa ne čudi što ga fanovi i struka smatraju vrijednim povijesnim dokumentom.

5. Put u svemir (1983.)
Na mojoj ljestvici filmova u kojima veliku ulogu igraju avioni ovaj bi se film svakako našao na prvome mjestu, ali ja se ne razumijem u avione pa ću vjerovati sudu zaljubljenika koji su ga stavili na sredinu ljestvice. Umjetnička strana filma nije im se previše svidjela i nazvali su ga nedostojnom adaptacijom romana Toma Wolfea. Kažu da ne poznaju nijednog pilota koji razgovara poput glumaca u filmu, ali su naprosto oduševljeni prizorima u zraku.

4. Strategic Air Command (1955.)
Legendarna holivudska zvijezda James Stewart i sam je bio pilot još od sredine tridesetih godina prošloga stoljeća, general brigadir u rezervama američkih zračnih snaga, a kažu da je tijekom rata u Vijetnamu bio član posade bombardera B-52 u borbenim misijama. Uglavnom, zaljubljenik u avione sam je producirao i odglumio glavnu ulogu u filmu čiji su zračni protagonisti B-36 i B-47, a film navodno vrlo vjerno prikazuje i život vojnih obitelji u zračnoj bazi.

3. Krila (1927.)
Crno-bijeli nijemi ratni klasik redatelja Williama A. Wellmana snimljen je za tada astronomskih dva milijuna dolara i osvojio je dva Oscara, među kojima je i onaj za najbolji film na prvoj dodjeli tog kipića u povijesti. Film se godinama smatrao izgubljenim, a danas ga zbog letjelica i po današnjim standardima prekrasnih zračnih snimaka klasikom nazivaju filmofili, povjesničari i zaljubljenici u avione.

2. The Bridges at Toko-Ri (1954.)
Novinar James Michener za magazin Life pratio je posadu jednog američkog nosača tijekom operacija u Korejskom ratu (među njima je bio i tada nepoznati te vrlo mladi Neil Armstrong), a potom je o svemu napisao knjigu. U ekranizaciji su glavne uloge zapale Grace Kelly, Williama Holdena i Mickeya Rooneya, a film je nagrađen Oscarom za specijalne efekte koji su korišteni kako bi uvjerljivo dočarali prizore letenja i borbi zrakoplovima F9F Panther.

1. 12 O’Clock High (1949.)
Ljestvicu gotovo redom sačinjavaju stariji i široj publici slabije poznati naslovi, a takav je slučaj i s prvim mjestom na kojemu se našao ratni spektakl s Gregoryjem Peckom, koji je proglašen ”jednim od najboljih dokumenata o posadama bombardera iz Drugog svjetskog rata”. Peck je član posade bombardera B-17, film je hvaljen zbog odličnog psihološkog prikaza utjecaja ratnih zbivanja na sudionike, a kako bi scene s letjelicama djelovale uvjerljivo pobrinuo se proslavljeni sportski i kaskaderski pilot Paul Mantz, koji je tih godina radio na svim holivudskim projektima koji su uključivali avione (nesretno je poginuo na snimanju filma The Flight of the Phoenix Roberta Aldricha).


Propustili ste