Kako su pop-kultura i tehnologija izgledale prije 10 godina
- 14. siječnja 2015.
- #Arctic Monkeys — #Big Brother — #Dr. Who — #Guitar Hero — #hitna služba — #Izgubljeni — #Kako sam upoznao vašu majku — #King Kong — #Kućanice — #lost — #Madonna — #myspace — #Narnijske kronike — #prijatelji — #Ratovi zvijezda: Osveta Sitha — #rihanna — #Uvod u anatomiju — #Xbox 360 — #Zakon braće
Filmska su platna tada, kao i danas, bila prenatrpana stripovskim ekranizacijama i nastavcima popularnih serijala, dok su poznati i slavni u 2005. uglavnom ostali poznati i slavni i u 2015. premda se, naravno, u međuvremenu pojavilo mnogo novih lica. S druge strane, prije 10 godina većina ljudi koristila je mobitele s tipkovnicom, a društvene mreže tek su trebale doživjeti svoj uzlet. Na početku 2015. odvodimo vas na kratko vremensko putovanje desetljeće unatrag kako bismo vas podsjetili na popularnu kulturu i tehnološke trendove koji su prevladavali 2005. godine!
Filmovi
U kinima su 2005. godine žarili i palili Ratovi zvijezda: Osveta Sitha (najgledaniji film godine), četvrti nastavak Harryja Pottera, prvo poglavlje Nolanove trilogije o Batmanu, ali i prvi dio Narnijskih kronika.
Nakon što se odmorio od Gospodara prstenova, Peter Jackson vratio se raskošnim King Kongom, dok je Robert Rodriguez oduševio vizualno fascinantnom ekranizacijom kultnoga stripa Sin City. Istodobno, Brad Pitt i Angelina Jolie igrali su se špijuna u razvikanom hitu Gospodin i gospođa Smith.
Kritičari su pak pisali hvalospjeve Planini Brokeback i Hodu po rubu, dok su se zgražali nad krvavim Hostelom i nastavkom Slagalice strave. Drugim riječima, red franšiza i serijala, red oskarovskih favorita, malo nezavisne kinematografije i pokoji kontroverzni uradak. Deset godina poslije nije se mnogo promijenilo, a i novi Ratovi zvijezda ponovno su na pomolu.
Televizija
Sredinom prošloga desetljeća na vrhuncu popularnosti bile su “medicinske” TV serije zahvaljujući naslijeđu megauspješne Hitne službe, koja je tada, u 12. sezoni, još uvijek bila rado gledana. U skladu s trendom, 2005. godine zahuktavao se Dr. House, koji je premijeru imao krajem 2004., a veliku pozornost privlačile su i prve epizode Uvoda u anatomiju.
Ljubitelje SF-a oduševilo je pak obnavljanje kultne britanske serije Dr. Who, dok je istovremeno mnoge za ekran prikovala misteriozna atmosfera prve sezone Izgubljenih. Naravno, nije nedostajalo ni humora, pogotovo onog grubog i nekonvencionalnog, za koji su bile zadužene serije kao što su Zovem se Earl i Uvijek je sunčano u Philadelphiji.
U 2005. godini premijeru je imao i uspješan sitcom Kako sam upoznao vašu majku, koji je posebno privukao publiku odraslu na netom ugašenim Prijateljima. Također, činilo se kako apsolutno svi gledaju Kućanice i Zakon braće.
Istodobno, reality-televizija bila je u punom zamahu, kako u svijetu tako i u Hrvatskoj u kojoj se 2005. počela prikazivati druga sezona Big Brothera. Na svu sreću, reality showovi danas su ipak pali u drugi plan, dok su TV serije općenito kvalitetnije nego ikada prije.
Glazba
Prije 10 godina YouTube je bio “u pelenama” pa smo videospotove još uvijek gledali uglavnom na TV ekranima, dok se diskografska industrija pokušavala snaći u digitalnim vremenima u kojima nosači zvuka imaju sve manju važnost.
Vladarice top-ljestvica bile su Gwen Stefani i Kelly Clarkson, a tada 17-godišnja Rihanna izbacila je svoj prvi singl Pon de Replay, koji se odmah pretvorio u klupski ljetni hit.
Međutim, najveća kraljica plesnih podija bila je ipak pop-veteranka Madonna, koja je “rasturila” svojim albumom Confessions on a Dance Floor i zaraznim hitom Hung Up.
Mariah Carey se pak vratila na top-ljestvice pjesmom We Belong Together, začepivši usta onima koji su je odavno otpisali.
Mladi britanski bend Arctic Monkeys krajem godine objavljuje svoj prvi singl I Bet You Look Good on the Dancefloor i preko noći postaje indie-rock senzacija, velikim dijelom zahvaljujući promociji na internetu i mrežnoj komunikaciji s fanovima. Novo doba moglo je početi.
Tehnologija
U 2005. godini još nije bilo iPhonea, a Apple je bio fokusiran na svoj glazbeni svirač iPod koji je tada doživio svoju ”video” i ”nano” inačicu. Nokia je pak vodila glavnu riječ u svijetu mobilnih uređaja, a posebno popularni bili su njezini modeli Nokia 1110 te jedan od ranih pametnih telefona – Nokia N70. Istovremeno, Sony Ericsson (brend koji danas više ne postoji) lansirao je prvi mobitel s brendom Walkman – model W800.
Gejmeri su pak željno očekivali drugu generaciju Microsoftove igraće konzole – Xbox 360, dok je Sony izbacio prijenosnu inačicu PlayStationa – PSP, koja se uspjela održati na tržištu do 2014. Igra o kojoj se ponajviše pričalo, barem krajem godine, bila je Guitar Hero, koja je igračima omogućavala da se užive u ulogu rock-zvijezde, a iz nje se poslije izrodila uspješna franšiza.
Društvene mreže tada su još uvijek bile nova stvar, a apsolutni kralj na tom području bio je MySpace, koji je odigrao i veliku ulogu u promociji brojnih glazbenika. MySpace se 2005. našao u rukama Ruperta Murdocha i News Corpa, koji je za akviziciju izdvojio pozamašnih 580 milijuna dolara. Facebook i YouTube tada su pak bili tek jedni u nizu mladih servisa na internetu, koje su razvili ”tamo neki klinci”. Svima nam je poznato kako stvari stoje 10 godina poslije.